Ceren’in katil zanlısını ihbar etti, yakalanmasını sağladı

Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç'u polise ihbar ederek yakalanmasını sağlayan esnaf Alpay Taşçı, ‘Başka kadınların, başka insanların ölmemesi için yaptım. Bu bir vatandaşlık görevidir" dedi

Ceren Özdemir'in katilini ihbar eden Alpay Taşcı / Fotoğraf: AA 

Ordu’nun Altınordu İlçesi Yeni Mahalle'de esnaflık yapan Alpay Taşcı, sosyal medyada fotoğraflarını gördüğü 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in katil zanlısı Özgür Arduç'un, işyerinin önünden geçtiğini fark etti.

Arduç'u bir süre takip eden ve lokantaya girdiğini gören Taşcı, 155'i arayarak ihbarda bulundu.

Dikkati ve ihbarı sayesinde zanlının yakalanmasına katkı sağlayan Alpay Taşcı, Ordu Adliyesi önüne gelerek süreci de yakından takip etti.

'Şahıstan şüphelendim ve bir süre takip ettim'

Taşcı, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, dün öğleden sonra şahsın fotoğrafının sosyal medyada yayıldığını, şahsı da ilk önce burada gördüğünü söyledi.

Bir süre sonra sosyal medyada gördüğü şahsın işyerinin önünden geçtiğini fark ettiğini belirten Taşcı yaşananları şöyle anlattı:

Açıkçası dükkanımın önünden de geçeceği hiç aklıma gelmemişti. Şahıs, üzerinde yağmurluk bir mont ve yanında bir şemsiyeyle geçti. Ben de o esnada şahıstan şüphelendim ve bir süre takip ettim. Şüpheli bir lokantaya girdi.

Lokantacı parası olmayınca yemek vermedi. Ben de o sırada lokantacı arkadaşa şahsın katil olabileceğini ve kendisinden şüphelendiğimi anlattım. Lokantacı arkadaş ilk önce inanmak istemedi. Katil zanlısı buralarda niye dolaşsın gibi bir tepki gösterdi. Şahıs bir başka lokantaya gitti ve aynı ret cevabını burada da aldı. Şahsı lokantanın kapısında bekledim ve iyice yüzüne baktıktan sonra emin oldum. Hemen 155'i arayarak ihbarda bulundum. Polis memuru arkadaşa katil zanlısına benzeyen bir adam olduğunu ve üzerindeki kıyafetlerinin de bilgisini verdim.

'Görmeseydim belki başka bir cinayet daha işleyecekti'

Bu sırada zanlıyı takip etmeyi sürdürdüğünü ifade eden Taşcı, zanlının fark edildiğini anlayarak hızlanmaya başladığını anlattı.

Taşcı, bir süre sonra olay yerine gelen polislerce zanlının yakalandığını belirterek, "Ben insanlık namına yaptım bu işi. Başka kadınların, başka insanların ölmemesi için yaptım. Bu bir vatandaşlık görevidir. Yarın belki bu gibi olaylar bizim annemizin, kız kardeşimizin de başına gelebilir. Ben eğer o adamı görmeseydim belki bir cinayet daha işleyecekti. İnşallah hak ettiği cezayı alır"  dedi. 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU