Netflix'in kararı RTÜK’ün takdirini gördü

RTÜK: Netflix yetkilileriyle yürüttüğümüz dirsek temasımızın olumlu sonuçlar vermesinden son derece mutluyuz

Fotoğraf: Reuters

Netflix, “çocuklara uygun olmadığını” düşündüğü içeriklere PIN kodu ile erişilmesine karar verdi. Türkiye’de alınan bu karar sonrası Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bir açıklama yaparak Netflix’i aldıkları karardan dolayı kutladı.

Netflix, yaptığı bir açıklama ile Türkiye’de sundukları ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldığını belirtti. Platformdan yapılan açıklamada “Artık üyelerimiz yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları bir PIN kodu ile koruma altına alma imkanına sahip olacak” denildi.

RTÜK’ten konu hakkında yapılan açıklamada şöyle denildi:

Milli ve manevi değerlerimiz başta olmak üzere aileyi önceleyen hassasiyetlerimizi muhataplarımıza titizlikle aktardık. Yaptığımız çalışmaların özgürlükleri kısıtlamayı değil bilhassa kayıt dışı olan bu alanı düzenleyerek herkesin özgürlüğünü sağlamayı amaçladığını anlattık. Bu kapsamda isteğe bağlı yayıncılık yapan platformların yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerde pek çok noktada hemfikir olduğumuzu görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Ülkemizin milli güvenliğiyle genel ahlaka aykırı ve çocuklarımızın ruhsal ve fiziksel gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine dair gösterdiğimiz tavrı aynı hassasiyetle karşılayan yayıncılarımıza teşekkür ediyoruz.

Açıklamada, ebeveyn kontrolü ile ilgili yeni uygulamasından dolayı Netflix'e yönelik şu ifadelere yer verildi:

İsteğe bağlı yayıncılık alanının en büyüklerinden olan uluslararası bir platformun sistemine ebeveyn kontrolü getirmesi tam da bizim istediğimiz bir uygulamadır. Kendilerini aldıkları karardan dolayı kutluyoruz. 18 yaş üstü yayınlarda zorunlu PIN uygulamasına geçilmesi önemlidir ve diğer benzer platformlar için de örnek olmalıdır. Artık ebeveynler anılan yayınlarda çocuklarının kontrolünü daha etkin olarak sağlayabilecektir. Bu karar açık kapı iletişim politikamızın neticesidir. Netflix yetkilileriyle yürüttüğümüz dirsek temasımızın olumlu sonuçlar vermesinden son derece mutluyuz.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU