Cemil Candaş cinayetine ağırlaştırılmış müebbet

Yardımcısı öldürülen Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü: Bu dava,rant çeteleriyle mücadelemizde bize güç verecek

Cemil Candaş

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş’ın öldürülmesiyle ilgili dava bugün karara bağlandı. 

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü belediye çalışanlarıyla beraber, “'Temiz belediyecilik bayrağını yere düşürmedik Cemil başkanım” yazılı pankartla İstanbul Adliyesi'ne yürüdü. 

Adliye önünde açıklama yapan İnönü, ''Bu davanın rant çeteleriyle mücadelemizde bize güç verecek ve toplumun adalet duygusunu onaracak şekilde sonuçlanmasını diliyorum. Karar bekliyoruz” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Candaş’ın kent ve gelecek için mücadele ederken hayatını kaybettiğini söyledi.

Karar çıktı, ağırlaştırılmış müebbet

Cemil Candaş’ın öldürülmesine ilişkin 4'ü tutuklu 10 sanığın ''kasten öldürme, kasten öldürmeye yardım ve azmettirme" suçlarından yargılandığı davada karar çıktı.

Tutuklu sanık Şenol Şahin'e, "kamu görevlisini kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Şenol Şahin, Hacı Avcı, Rıza Keten ve Engin Gölve katıldı.

Bazı tutuksuz sanıklar ve Candaş ailesinin müdahil olarak hazır bulunduğu duruşmayı, CHP Milletvekili Ali Şeker ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de izledi.

Duruşmada, bir önceki celse dosyaya sunulan savcılık mütalaasına karşı beyanlar alındı.

Candaş ailesinin avukatlarından Duygun Yarsuvat, olaydan önce ve sonra yapılan telefon görüşmelerine göre sanıklar arasında iş birliği olduğunu, Candaş’ın olaydan önce de birçok kez tehdit edildiğini söyledi.

Duruşmada kavga çıktı

Av. Yarsuvat, ''Cemil Candaş, organize bir örgüt tarafından, taammüden tasarlanarak öldürülmüştür. Mahkemenizin adaleti yerine getirmesini bekliyoruz. Sanıklara organize suç örgütü suçundan da ceza verilsin." dedi.

Sanık Rıza Keten'in avukatı, Şişli Belediyesi'ni ele geçiren bir çetenin varlığında mutabık olduğunu belirterek, ''Ama orada müvekkilim yok, onun sahip olduğu inşaat şirketinin Şişli'de herhangi bir kaçak katı da yok'' savunmasını yaptı.

Bu sırada izleyiciler arasında bulunan eski Şişli CHP İlçe Başkanı Dursun Çaltı, "Var, ben biliyorum." deyince, Rıza Keten'in akrabaları küfürle karşılık verdi.

Karşılıklı atışmalar sonrası Keten'in akrabaları, Çaltı'ya saldırdı. Güvenlik önlemi alan polislerin ayırdığı kavga sonrası duruşmaya bir süre ara verildi.

5 mahkumiyet, 5 beraat

Mahkeme, sanık Şenol Şahin'in, "Cemil Candaş’ı, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "ruhsatsız tabanca taşıma" suçundan da 2 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Sanıklar Rıza Keten ve Mithat Yılmaz'a "kasten öldürmeye azmettirme" suçundan 16’şar yıl hapis, Hacı Avcı ve Engin Gölve, "kasten öldürmeye yardım" suçundan 8’er yıl hapis cezası verildi.

Sanıklar Bilal Yaman, Levent Karaman, Mehmet Tüysüz, Metin Şentürk ve Selahattin Keten hakkında, "kasten öldürmeye azmettirme" suçundan beraat kararı verildi.

Tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına ve firari sanık Mithat Yılmaz'ın yakalama emrinin devamına karar veren mahkeme, beraat kararı verilen sanıkların tazminat talep edebileceklerini hatırlattı.

 Ne olmuştu?

Şişli Belediyesi'nde 18 Temmuz 2016'da silahlı saldırıya uğrayan Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş, 19 Temmuz 2018'de hayatını kaybetmişti.

Olay günü gözaltına alınan sanık Şenol Şahin tutuklandı, aralarında müteahhit, mimar, inşaat firması sahipleri, eski belediye başkan danışmanının bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı, 6 kişi tutuklandı.

İddianamede cinayetin faili Şenol Şahin'in, "tasarlayarak kasten öldürme", sanıklardan Mithat Yılmaz'ın "cinayeti azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

Sanıklar Engin Gölve, Hacı Avcı, Bilal Yaman ve Metin Şentürk'ün "tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme" suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İnşaat firması sahipleri Selahattin Keten ve Rıza Keten'in aralarında bulunduğu dört sanık daha ek iddianameyle ana davaya eklendi.

DAHA FAZLA HABER OKU