Buldan'dan Diyanet'e tepki: Alın o kamu spotunuzu başınıza çalın

HDP Eş Genel Başkanı: Kadınlar polisin, Meclis’in, adaletin önünde katledildi

Fotoğraf: AA

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “telefon yerine eşinle ilgilen” temalı kamu spotuna tepkiler devam ediyor. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Halkın vergilerini kadınları aşağılamak için kullanan bir Diyanet var. Alın o kamu spotunuzu başınıza çalın” dedi.

Buldan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada  sadece son üç yılda bin 236 kadının katledildiğine dikkati çekerek “Kadınlar göz göre göre polisin, Meclis'in, adaletin önünde katledildiler” dedi.

Bir kısım çevrenin İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırmanın yollarını aradığını dile getiren Buldan, "Kadınların nafaka hakkına da göz dikmiş durumda iktidar. Kadınların hiçbir kazanımını size teslim etmeyeceğiz. Bütün kadınların Meclis'teki sesi olmaya devam edeceğiz" ifadeleri kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Nadira Kadirova ve Şule Çet gibi cinayetlerde yargının faili koruduğunu dile getiren Buldan, Diyanet’i de eleştirdi:

 Rabia Naz’da da bunu görmekteyiz. Halkın vergilerini kadınları aşağılamak için kullanan bir Diyanet var. Alın o kamu spotunuzu başınıza çalın. Kadınlar erkeklerin hizmetçisi değil, hizmetçisi de olmayacak.  Ekonomi ile gerçekleri yasaklamanın yollarını aramaktalar. İçine düştüğünüz şartlar ne kadar kötü olursa olsun, canınıza kıymayın. Bu iktidardan kurtulmanın sözünü veriyoruz. Çıkış yolu intihar değil itirazdır.

"Erkek zihniyeti bilsin ki..."

Buldan, iktidara yönelik eleştirilerini şöyle devam ettirdi:

Gideceksiniz, yolcusunuz yolcu. Abbas yolcu. Ne gazınız, ne copunuz bizi durduramayacak. İl ve ilçe başkanlarımız gözaltına alındı, tutuklandı. Türkiye’nin birçok kentinde IŞİD’liler alıkoyarken iktidar mücadele edenleri gözaltına alıyor. Eş başkanlık mor çizgimizdir, engellenmesine asla ve kat’â izin vermeyeceğiz. Kadınların haklarını gasp edenlere karşı Meclis çatısı altında hep birlikte kenetlenerek itirazımızı ve mücadelemizi yükselteceğiz. Fezlekeler, tutuklamalar bizi haklı mücadelemizden vazgeçiremeyecektir. Yelkenlerimizi aydınlığa süreceğiz. Aydınlığa yol alacağız. Nefrete karşı ilmik ilmik sevgiyi öreceğiz. Savaşa karşı gümbür gümbür barışı savunacağız. Değişim bizimle olacak. Ülkeyi ve demokrasiyi ancak kadınlar kurtaracaktır. Yürüttüğümüz mücadele boşuna değil. Kadınlar faşizmin oyununu bir kez daha bozacak. Biz kadınlara yerel yönetimlerde, sokakta tahammül edemeyen erkek zihniyeti bilsin ki kadınlar ülke yönetiminde de söz sahibi olacaktır. Grup Yorum'un iki kadın üyesi yarın hâkim karşısında. Kadın arkadaşlarımızın destek vermesi gerektiğini vurguluyorum.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU