TBMM Başkanı Şentop, “Farazi Yasama Yılı Açılış Töreni”nde konuştu: Türkiye yeni dünya düzeninin kurucularından birisi olacak

İÜ Hukuk Atölyesi Kulübü’nün “Meclis Simülasyonu” etkinliğinde gerçekleştirdiği “Farazi Yasama Yılı Açılış Töreni”nde konuşan TBMM Başkanı, “Türkiye yeni dünya düzeninin kurucularından biri olacak” dedi

Mustafa Şentop / Fotoğraf: AA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi Hukuk Atölyesi Kulübünün 'Meclis Simülasyonu' etkinliği kapsamında düzenlenen 'Farazi Yasama Yılı Açılış Töreni’nde bir konuşma yaptı.

Hukuk fakültelerinde eğitimin nasıl olması gerektiğine ilişkin tartışmalara değinen Şentop, hukuk fakültelerinde teorik bilginin verildiğini fakat uygulamaya ihtiyaç duyulduğunu, 'Meclis Simülasyonu' etkinliğinin öğrencilere uygulama açısından bir fikir vereceğini belirterek, Genel Kurulu ve grup toplantılarını gerçek ortamında görmeleri için öğrencileri Meclis'e davet etti. 

İnsanlık tarihinin akışının hızlandığı bir süreçten geçildiğini söyleyen Şentop, dünyanın, uluslararası sistem anlamında bir arayış içinde olduğunu savundu.

"Hiç kutuplu bir dünyaya doğru geliyoruz"
 
“Eskiden iki kutuplu bir dünya vardı, şimdi çok kutup ya da hiç kutuplu bir dünyaya doğru geldiğimizi düşünüyoruz” diyen Şentop, “Daha adil bir dünya, barışı sağlamak bakımından daha etkili uluslararası kurumların ve ekonomik anlamda bütün insanların asgari bir refah seviyesinde yaşayacağı hayat standardının oluşması için büyük bir arayış var” ifadelerini kullandı.

Şentop, “Belki önümüzdeki çeyrek asır içerisinde dünyada yeni bir uluslararası düzen kurulacak. Türkiye, kurulacak olan bu yeni dünya düzeninin kurucu aktörlerinden birisi olacak. Bunu geçmişe geçmişe bakıp geleceğe doğru projeksiyon yaparak söylüyoruz” dedi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU