National Geographic'in 'Ölmeden önce görülmesi gereken yerler' listesinde Türkiye'den altı mekan

Kitapta Türkiye'den Ayasofya, Mardin, Göbeklitepe, Sümela Manastırı, Mısır Çarşısı ve Kapadokya Argos Oteli'ni listeye alındı

Dünyanın en ünlü coğrafya ve keşif kuruluşu National Geographic 319 sayfalık kitabında Ayasofya "Belki de inşa edilmiş en mükemmel bina" Mardin ise "Artuklu mirası" diye sunuldu.

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre; coğrafya, kültür, keşifler, popüler bilim ve tarihle ilgili makalelerin yer aldığı derginin seyahat uzmanları ve fotoğrafçılarının hazırladığı kitapta, Ayasofya iki Mardin ise üç fotoğrafla tanıtıldı.

Dünyanın en eski mekanları bölümünde Şanlıurfa Göbeklitepe, Dağ Manastırları bölümünde Trabzon Sümela Manastırı, Muhteşem Oteller kısmında Argos ve Kapadokya, Büyük Pazarlar kısmında ise Mısır Çarşısı anlatıldı.

 

 

1- Ayasofya

Dan Westergren'in direktörlüğünde hazırlanan kitapta Ayasofya "Belki de inşa edilmiş en mükemmel bina" olarak tanıtıldı. Ayasofya için "İbadete milattan sonra 537 yılında açılmış olan çok cepheli Ayasofya, Hristiyan ve İslam geleneklerinin öğelerini birleştirir, Ayasofya ile Sultanahmet arasındaki alan bir zamanlar tüm İstanbul'un merkezi olan hipodromdur. Halen de hareketliliğin merkezidir. Burada seyyar satıcıları, taze nur suyu sıkanları, simit ve tatlı olarak külahta dondurma satanları harika manzara eşliğinde oturabiliriz" denildi.

 

 

2- Mardin

Kitapta Mardin için Ortodoks manastırları ve Artuklu mirası. Baş döndürücü Mardin, Suriye çölüne yukarıdan bakan parlak taç gibi bir tepede yer alır. Hamamları Artuklu döneminede yapılmış olup, Anadolu'nun en eski hamamlarıdır. Sıcak suyun keyfini çıkarmak için çok ideal bir yerdir" ifadeleri kullanıldı.

 

 

3- Sümela Manastırı

 

 

4- Göbeklitepe

Kitapta yer alan dünya çapında bilinen ve bilinmeyen doğal ve insan yapımı 225 yerin arasındaki Göbeklitepe için "İnşası milattan önce 10 bin yılına uzanan Göbeklitepe'nin egzotik bitki ve hayvan resimlerini oyulduğu dikili taşlarla en eski tapınak olduğu düşünülmektedir. Çevrede antik insan figürleri bulunmuştur" şeklinde bilgi verildi.

 

5- Kapadokya

Kitabın tanıtımında, "Dağların zirvesinden büyüleyici güzellikteki adalara, yağmur ormanlarına ve antik anıtlara kadar National Geographic’in seyahat uzmanları ve ödüllü fotoğrafçıları sizi dünyanın en muhteşem yerlerine doğru uzun bir yolculuğa çıkarıyorlar" ifadelerine yer verildi.

 

6- Mısır Çarşısı

Türkiye'den 6 önerinin yer aldığı kitapta "Hawaii’nin nefes kesen, 120 katlı bina yüksekliğindeki Hi’ilawe Şelalesi’nden NASA’nın gelecekteki Mars görevinin simülasyonunu yaptığı araziye kadar doğanın en harika manzaraları ile medeniyetin en büyük başarılarını deneyimleyin" deniyor.

DAHA FAZLA HABER OKU