Hindistan halkın tecrit altında tutulduğu Keşmir'e aşırı sağcı AP üyelerinin girişine izin verdi

Modi'yle görüşen grupta, Nigel Farage'ın Brexit Partisi, Fransa'dan Ulusal Birleşme Partisi ve Almanya'dan Almanya için Alternatif Partisi'nin AP üyeleri bulunuyor

Hindistan Başbakanı Modi, Keşmir'i ziyaret için gelen heyetle birlikte Yeni Delhi'de objektiflerin karşısına geçti (AFP)

Çoğunluğunu Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) sağcı üyelerin oluşturduğu bir grup, salı günü Keşmir'e ziyaret düzenledi. Bu ziyaretle birlikte Hindistan ağustos ayı başlarında yarı özerk statüsünü kaldırdığı gergin bölgeyi ilk kez yabancı bir delegasyona açmış oldu.

AP'den 27 üyenin ziyareti -birçoğunun Srinagar ve Keşmir Vadisi'nin Hindistan idaresindeki diğer bölgelerinde kendi bilirkişi incelemeleri için girişlerine izin verilmediği- muhalefet partileri arasında büyük tartışmalara neden oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yeni Delhi'deki yetkililer, Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bölgenin anayasal haklarının yeniden düzenlendiği 5 Ağustos'tan bu yana Birleşmiş Milletler (BM) özel raportörlerinin, yabancı gazetecilerin, diplomatların ve ABD Kongresi'nin üyelerinin de Keşmir'e girişini engelliyor.

Cammu ve Keşmir eyaletinde Hindistan yönetimine daha yakın görülen bazı bölgelerde kısıtlamalar kaldırılırken, Vadi'nin büyük bir bölümündeyse geniş kapsamlı sokağa çıkma yasakları ve iletişim ablukası sürüyor.

AP üyelerinin ziyaretini, taş atan protestocularla hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalar izledi. En az 40 bölgede çıkan olaylarda hükümet güçleri göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı ve pompalı tüfekle ateş açtı.

Bölgenin başkenti Srinagar'a öğle vaktinden kısa süre sonra varan siyasetçileri taşıyan bir dizi siyah 4x4 araç, geniş güvenlik eskortu eşliğinde boş sokaklardan ve kapalı dükkanların önünden geçti.

Hükümet yetkililerinin basına bildirdiğine göre, heyetin ziyaret kapsamında askeri bir üsse gitmenin yanı sıra yerel sivil toplum üyeleriyle ve iş insanlarıyla görüşeceği belirtildi.

Haber kaynaklarına göre AP'li parlamenterlerin ziyaretini özel girişim olarak değerlendiren Avrupa Birliği (AB) kendisini bu ziyaretin dışında tutarken, heyetin sağ siyasetçilerden oluşması Hindistan'da muhalefet gruplarının eleştirilerine neden oldu.

 

keşmir ap.jpg
Avrupa'dan gelen heyeti taşıyan lüks araçlar Keşmir'in boş sokaklarından böyle geçti (AP)

 

27 kişilik heyette Nigel Farage'ın Brexit Partisi'nden Nathan Gill, David Richard Bull, Alexandra Philips ve James Wells'in yanı sıra Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Birleşme Partisi'nden (eski adıyla Ulusal Cephe) 6 AP üyesi, Alman aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi'nden (AfD) iki parlamenter ve Nazi çağrışımlı hakarette bulunduğu için 2018'de AB Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Polonyalı AP üyesi Ryszard Czarnechi yer alıyor.

Grupla pazartesi günü görüşen Hindistan Başbakanı Narendra Modi, heyete ziyaretlerinin hükümetin Keşmir'e yönelik kalkınma önceliklerine dair net bir görüş sunacağını umduğunu söyledi.

Ziyarete katılan tek Liberal Demokrat olan Britanyalı AP üyesi Bill Newton Dunn ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, parlamenterlerin Modi'ye Keşmir'e dair doğrudan sorular sormadığını, bunun yerine Modi'nin "2014'ten bu yana elde ettiği başarıların yanı sıra Hindistan'ın sorunları, iklim değişikliği ve kirlilik dahil bu ülkenin geleceğine dair iddialı planlarını" görüştüklerini belirtti.

Muhalefette yer alan Hindistan Komünist Partisi'nin (CPM) önde gelen lideri Sitaram Yechury, paylaştığı tweet'te, "Bu gayriresmi grubun ezici çoğunluğu, (Modi'nin liderliğini yaptığı) BJP'yle (Hindistan Halk Partisi) ilişki içindeki aşırı sağcı faşizm yanlısı partilerden geliyor. Bu durum, kendi parlamenterlerimize izin verilmezken Modi'nin neden bu heyeti kabul ettiğini açıklıyor " ifadelerini kullandı.

Kongre Partisi'nden (INC) Rahul Gandi ise şu tweet'i attı:

Hint parlamenterlerin bölgeye girişi engellenir ve yasaklanırken Avrupa'dan gelen parlamenterlerin Cammu ve #Keşmir'e rehber nezaretinde gezi düzenlemesi hoş karşılanıyor. Bunda çok yanlış bir şey var.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU