Cumhurbaşkanlığı'nın savunma dilekçesinden: Kişiler basın kartı sahibi olmaksızın da gazetecilik yapabilir

Savunmayı değerlendiren ÇGD Genel Başkanı Can Güleryüzlü, "Savunmayı hazırlayan anlayış, adeta gazeteciliği suç saymaktadır" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı'nın yeni Basın Kartı Yönetmeliği’nin iptali istemiyle açılan davada, Danıştay’a savunma gönderdiği savunmada, "Kişiler basın kartı sahibi olmaksızın da gazetecilik yapabilir, fikirlerini ifade edebilir" denildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı'nın savunma dilekçesinde  "Basın kartı sahibi olmayan pek çok basın mensubu bulunmaktadır” ifadesi de yer aldı.

ÇGD dava açmıştı

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) avukat Onur Can Keskin aracılığıyla, 14 Aralık 2018’de yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kartı Yönetmeliği’nin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açmıştı.

Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürü Susmaz'dan 9 sayfalık savunma dilekçesi

Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürü Hakkı Susmaz, Danıştay 10. Daire’ye bu kapsamda 9 sayfalık savunma dilekçesi göndererek “davanın haksız ve hukuki dayanaktan yoksun olduğu” iddiasıyla reddedilmesini istedi.

Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı’nın dilekçesinde şu ifadeler de yer aldı:

Basın kartı, gazetecilik faaliyetini kolaylaştırıcı bir takım imkânlar sağlamaktadır. Daha açık bir ifadeyle, basın kartı; basın mensuplarının mesleki faaliyetlerini yürütürken daha etkin çalışmalarını, iş ve sosyal güvenlik hukukundan doğan birtakım ayrıcalıkları elde etmelerini sağlayan, hizmet damgalı pasaport uygulaması sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan hadiseleri yakından takip etmelerini kolaylaştıran, silah ruhsatı işlemlerinde kullanılabilen, devletin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilenler de dahil olmak üzere her türlü kamusal faaliyete katılma noktasında akreditasyon vazifesi gören basın mensubunu tanıtıcı mahiyette resmi bir kimlik belgesidir. Bu anlamda, yönetmelik hükümlerinin basın özgürlüğünü veya ifade özgürlüğünü kısıtladığı iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup yönetmelik temel olarak basın kartı sahibi olmanın şartlarını düzenlemektedir.

ÇGD Genel Başkanı: Savunmayı hazırlayan anlayış...

Savunmayı değerlendiren ÇGD Genel Başkanı Can Güleryüzlü ise şöyle konuştu:

Savunmayı hazırlayan anlayış, adeta gazeteciliği suç saymaktadır. Yeni Basın Kartı Yönetmeliği, Cumhurbaşkanlığı’nın iddia ettiğinin aksine eski yönetmeliğe göre basın kartı verilmesini anayasaya aykırı olarak zorlaştıran, dolayısıyla da basın özgürlüğünü sınırlayan yeni hükümlerle doludur.


Independent Türkçe, Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU