Tepkiler sonrası geri adım atan Trump, G7’yi kendi tesisinde düzenlemekten vazgeçti

Bugüne dek eleştirilere rağmen yaptığı tartışmalı çıkışların arkasında durmasıyla tanınan ABD Başkanı, zirve için yeni bir mekan arayacaklarını duyurdu, medyaya ve Demokratlara sitem etti

Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında Miami'deki bu tesiste de kampanya yürütmüştü (AP) 

ABD Başkanı Donald Trump, G7 zirvesini kendi tesisinde yapma fikrini gelen tepkiler üzerine geri çekti.

Trump, cumartesi gecesi paylaştığı tweet’te kararından vazgeçtiğini ve gelecek yıl haziran ayında yapılacak zirve için alternatif bir yer arayacağını duyurdu.

Geri adım atarken de muhataplarına veryansın eden Trump, Miami yakınlarındaki Trump National Doral’ın sunduğu “özel fırsatlardan ve imkanlardan” bahsetti, G7 toplantılarına katılmak üzere ABD'ye gelecek dünya liderlerini ağırlamak için bu yeri seçerek “ülkesi adına çok iyi bir şey yapmak” istediğini savundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yaptığı tercih nedeniyle hiçbir kazanç elde etmeyeceğini ve bunun ABD’ye bir maliyetinin olmayacağını ifade eden Trump, medyanın ve Demokratların “insafsızca” davrandığını iddia etti.

Paylaştığı tweet’te “Hem medya hem de Demokratların çılgınca ve mantıksız düşmanlığından dolayı Trump National Doral’ı artık 2020 G7 zirvesine ev sahipliği için düşünmeyeceğiz” diyen Trump, vakit kaybetmeden başka bir yer arayışına gireceklerini ve Camp David’in de seçenekler arasında olduğunu dile getirdi.

 

 

Washington Post gazetesi mayıs ayında yaptığı bir haberde, bahsi geçen otelin işletme karının 2015’ten bu yana yüzde 69’a düştüğünü yazmıştı.

“Böyle bir şeyin aklından geçmesi bile hayret verici”

Trump’ın yaptığı U dönüşü, etik incelemeler yapan kuruluşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Washington’da Sorumluluk ve Etik için Yurttaşlar (CREW) adlı gözlemci kuruluşun İcra Direktörü Noah Bookbinder konuya dair yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

Başkan Trump’ın G7 konferansını kendi mülkünde düzenlemesi çok çirkin, ahlak dışı ve anayasa açısından bir ihlal olacaktı. Şaşırtıcı derecede yozlaşmış bir yönetim için bile şaşırtıcı derecede yozlaşma. Kararını tersine çevirmesi gerçeklere boyun eğmek olsa da son durum, Başkan’ın böyle bir şeyi aklından geçirmiş olmasının ne kadar hayret verici olduğunu değiştirmiyor.

ABD, Almanya, Japonya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve Kanada'dan liderleri ağırlayacak zirve için öngörülen yeri perşembe günü açıklayan Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Vekili Mick Mulvaney, Doral’ın diğer tesislerden “milyonlarca dolar daha ucuza geleceğini” ileri sürmüştü. Demokratlarsa meselenin derhal soruşturacağına dair söz vermişti.

Trump'ın kendi işletmesinde zirve düzenleme kararına tepki gösteren Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, “Anayasa hükmü gayet açık: ABD Başkanı yabancı hükümetlerden hediye ya da ödeme kabul edemez. Hiç kimse yasalardan üstün değildir” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Azil için köşeye sıkıştırılan Trump’a mahkemeler de hesap soruyor

ABD Başkanı’nın lüks otelinde zirve düzenleme kararı, Trump’ın görevini kötüye kullandığı iddialarına en dikkat çekici örnek oldu.

Trump, temmuz ayında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’le yaptığı telefon konuşmasında Demokrat Parti’nin 2020 başkanlık seçimlerinde adaylarından Joe Biden’ın oğlu hakkında soruşturma açılmasını istemesi nedeniyle Temsilciler Meclisi’nde azil soruşturmasıyla karşı karşıya bulunuyor.

Trump bir yandan da 2016’da başkan seçilmesinden sonra, sahip olduğu işletmeler üzerinden ticari kazanç elde etmeye devam ettiği gerekçesiyle hakkında açılan davalar nedeniyle yargı önünde hesap veriyor.

 

Independent Türkçe için derleyen: Elvide Demirkol

 

DAHA FAZLA HABER OKU