Akar: Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu TSK’ya atmaya çalışacaklarına dair bilgiler geliyor

Milli Savunma Bakanı: TSK’nın envanterinde kimyasal silah yok

Fotoğraf: AA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekatı devam ederken YPG’nin kimyasal silah kullanıp suçu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) atacağına dair bilgiler aldıklarını söyledi.

Akar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O'Brien ve beraberindeki heyeti, Milli Savunma Bakanlığı’nda dün kabul etti.

Görüşme sonrasında Akar, Suriye'deki son durum ile savunma ve güvenlik konularının ele alındığı görüşmeye ilişkin soruyu yanıtladı.

Toplantıda Türkiye'nin tüm görüş ve taleplerini bir kez daha ilettiklerini vurgulayan Akar, şunları söyledi: 

Barış Pınarı Harekatımız milli, manevi ve mesleki değerlerimize uygun olarak devam ediyor. Hangi dini, etnik kökenden olursa olsun sivil, masum kişilerin ve harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost, müttefik ülke unsurlarının ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösteriliyor. Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar, Aramiler, Yezidiler, Keldaniler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz.

“TSK’nın envanterinde kimyasal silah yok”

"Bölgede hızla değişen ve gelişen durum beraberinde birtakım sıkıntıları da getiriyor" diyen Akar, şöyle devam etti:

Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu Silahlı Kuvvetlerimize atmaya, bununla ilgili bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler geliyor. TSK'nin envanterinde kimyasal silah olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ayrıca terör örgütünün sivillere yönelik yapacakları toplu saldırılarla da bölgede DEAŞ tehdidinin devam ettiğine yönelik bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler de mevcut.

AA

DAHA FAZLA HABER OKU