PYD'li Hasan: Rejimle ve Ruslarla anlaştık, bu gece Kobani'ye girmelerini bekliyoruz

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Suriye rejimine yakın olan El Mayadin kanalı, Kobani'nin yanı sıra Menbiç'e de Suriye rejiminin gireceğini iddia etti

PYD'li İsmet Hasan, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın kapsamında olan Kobani için Esad rejimi ve Rusya'yla anlaştıklarını ve bu gece kente giriş yapmalarını beklediklerini söyledi. 

"Son çare olarak anlaştık"

PYD'nin silahlı gücü YPG'nin yetkilisi olan Hasan, "Birçok kişiye gittik ama kimse derdimize derman olmadı. Son çare olarak rejim ve Ruslarla anlaştık. Anlaşmaya göre gece saatlerine kadar gelmelerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Büyük güçlere inanmakla yanlış yapıyoruz"

"Bundan sonrası için bu yaşananlar bize dert olsun. Büyük güçlere inanmakla yanlış yapıyoruz. Her defasında aynı trajediyi yaşıyoruz." diyen Hasan, "Bizlere 'Sizi koruyamıyoruz' dediler." ifadelerini kullandı.

"Hırsızlık ve talana karşı herkes silahlarını alsın ve evinde beklesin"

Hasan ayrıca, kente girecek olan Suriye ordusu güçlerine karşı Kobanililere "Hırsızlık ve talana karşı herkes silahlarını alsın ve evinde beklesin." uyarısını da yaptı.

SOHR ve El Mayadin "Rejim Kobani ve Menbiç'e girecek" dedi

Öte yandan, Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Suriye rejimine yakın olan El Mayadin kanalı, Kobani'nin yanı sıra Menbiç'e de Suriye rejiminin gireceğini iddia etti.

Biri rejime biri de muhaliflere yakın iki kaynak, PYD'nin omurgasını oluşturduğu SDG ile Suriye rejimi arasında bir anlaşma yapıldığını ve Suriye rejim ordusunun 48 saat içinde Menbic ve Kobani’ye gireceği iddia etti.

SDG, Esad rejimiyle Rus hava üssünde görüştü

Öte yandan, Suriye Kürt İlerici Demokratik Partisi Politbüro üyesi Ahmed Süleyman, uluslararası haber ajansı Reuters’a verdiği röportajda, Esad hükümetiyle Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında Rusya’ya ait olan Lazkiye’deki Hmeymim Hava Üssü’nde görüşmeler gerçekleştirildiğini söyledi. Anlaşmaya varılmasından önce yapıldığı anlaşılan röportajda Süleyman, görüşmelerden çıkacak sonucun “Türkiye’nin saldırısını önleyeceğini umduğunu” vurguladı.

SDG’nin bir parçası olmayan partisinin görüşmelerde herhangi bir rolünün bulunmadığın söyleyen Süleyman, “Biz şu an Şam’dayız şu an verebileceğim tek bilgi görüşmelerin sürmekte olduğu. Umuyoruz oradan bu savaşı ve savaşın Fırat’ın doğusundaki insanlara getireceği tehlikeleri ve felaketleri önleyecek bir anlaşma çıkar” diye konuştu.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU