Hürriyet yazarı: Ahmet Altan’a bu imkânı sağlayan savcılar ve hâkimler düşünsün

Ertuğrul Özkök: Hem Türkiye’nin hem de kendilerinin imajına nasıl bir zarar verdiklerini en güzel anlatan fotoğraf işte bu

Fotoğraf: Twitter

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, tutuklu gazeteci yazar Ahmet Altan’ın Türkçe’ye henüz çevrilmeyen kitabı “Bir Daha Dünyayı Göremeyeceğim” kitabını köşesine taşıdı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Özkök, Fransa’da ünlü bir kitap mağazasında Ahmet Altan’ın raflardaki yeni kitabının fotoğrafını paylaşırken şu satırları yazdı:

Kitap bölümünün yeni çıkanlar bölümüne Ahmet Altan’ın yeni kitabının Fransızca baskısını koymuşlar.

Kapaktaki başlığın Türkçe çevirisi şöyle:

“Bir Daha Dünyayı Göremeyeceğim”.

*

Altbaşlığı da şu:

“Hapishane Yazıları...”

*

Kim bilir kaç kere yazdım.

Bir iktidar için sürgündeki veya cezaevindeki yazar, aydın, sanatçı, dışarıdaki özgür yazardan çok daha olumsuz etki yapar...

Ne diyeyim...

Ahmet Altan’a bu imkânı sağlayan savcılar ve hâkimler düşünsün...

Hem Türkiye’nin hem de kendilerinin imajına nasıl bir zarar verdiklerini en güzel anlatan fotoğraf işte bu.

Darbe girişimi sonrasında "subliminal mesaj vermek" suçlamasıyla gözaltına alınan Altan, "darbe girişimine iştirak" suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 2 yıldır cezaevinde olan Ahmet Altan’ın “Dünyayı Bir Daha Göremeyeceğim” kitabı, avukatlarının dışarı taşıdığı sayfalardan oluşuyor.

İlk kez Almanya’da 26 Eylül’de piyasaya sürülen kitap ardından Fransa'da da satışa çıktı. Kitap Hollanda, İngiltere, Norveç, İspanya ve İtalya'da da piyasaya sürülecek. Kitap henüz Türkçe olarak yayınlanmadı.

 

Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU