Hamas kalıcı ateşkes olmadan müzakerelere başlamayı kabul etti

Hamas arabuluculara İsrail ordusunun Refah sınır kapısından çekilmesini istediğini bildirdi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği baskınlardan kaynaklanan yıkımdan / Fotoğraf: AFP

Bir Hamas yetkilisi dün yaptığı açıklamada, Hamas’ın "kalıcı bir ateşkes olmaksızın" rehine müzakerelerine başlamayı kabul ettiğini söyledi.

Yetkilinin açıklaması, ABD, Katar ve Mısır'ın İsrail ile Hamas'ı dokuz aydır devam eden savaşı sona erdirmek üzere görüşmeler yapmaya ve Hamas'ın elindeki rehineler ile İsrail'deki Filistinli tutukluların serbest bırakılması için bir anlaşmaya varmaya teşvik etmek amacıyla yeniden arabuluculuk çabalarına giriştiği bir dönemde geldi.

Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, rehine müzakerelerine başlayabilmek için "(Hamas'ın) daha önce İsrail'in tam ve kalıcı bir ateşkesi kabul etmesini şart koştuğunu" hatırlattı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yetkili, "Arabulucuların tutuklu müzakereleri devam ettiği sürece ateşkesin de devam edeceğine dair söz vermesi nedeniyle bu adım atlandı. (Hamas) kalıcı ateşkes olmadan müzakerelerin başlayacağını kabul ederek, kalıcı ateşkes koşulundan geri adım attı" ifadelerini kullandı.

Yetkililer, İsrail'in daha önce Hamas'ın kalıcı ateşkes taleplerine şiddetle karşı çıktığını belirtti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 2007'den bu yana Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas ortadan kaldırılana kadar savaşa devam edeceklerini vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta İsrail tarafından önerildiğini söylediği, ilk aşamada altı haftalık bir ateşkes ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması karşılığında rehinelerin serbest bırakılmasını öngören bir plan sundu.

Mossad Başkanı Barnea, Katarlı arabulucularla ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin bir plan üzerinde yaptığı görüşmelerin ardından önceki gün Doha'dan ayrıldı.

Netanyahu'nun ofisinden bir sözcü, İbrani devletinin Gazze'de ateşkes müzakerelerini yeniden canlandırmak için "önümüzdeki hafta" Doha'ya döneceğini söyledi ve "iki taraf arasında fikir ayrılıkları" olduğuna işaret etti.

Müzakereler hakkında bilgi sahibi bir kaynak, CIA Direktörü William Burns'ün önümüzdeki Çarşamba günü Doha'ya geleceğini söyledi.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre Hamas lideri ajansa yaptığı açıklamada, Mısır ve Türkiye'nin "bir anlaşmaya varmak için" çaba sarf ettiğini söyledi.

"Hamas, İsrail'in geçmişte yaptığı gibi müzakere sürecini kesintiye uğratmaması halinde, müzakerelerin iki ila üç hafta sürmesini bekliyor. Top İsrail'in sahasında, eğer bir anlaşmaya varmak istiyorlarsa bunu gerçekleştirmek çok mümkün" ifadelerini kullandı.

"Hamas arabuluculara, anlaşmanın ilk aşamasında günde 400 tıra varan miktarlarda yardım girmesini ve İsrail ordusunun Philadelphia ekseninden ve Refah sınır kapısından çekilmesini istediğini bildirdi."

AFP'nin İsrail'in resmi rakamlarına dayanarak elde ettiği veriye göre savaş 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'in güneyine düzenlediği ve çoğu sivil 1.195 kişinin ölümüne yol açan eşi benzeri görülmemiş bir saldırının ardından patlak verdi.

İsrail ordusuna göre, saldırı sırasında kaçırılan 251 kişiden 116'sı halen Gazze'de rehin tutuluyor ve bunlardan 42'si hayatını kaybetti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU