HDP'li Garo Paylan hakkında fezleke düzenlendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Paylan'ın dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi

Garo Paylan'a fezleke düzenlendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan hakkında dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke hazırladı. 

Fezlekede, Paylan’ın 25 Temmuz 2018’de Diyarbakır’da düzenlenen HDP’nin grup toplantısından sonra yaptığı konuşma ve 27 Temmuz 2018’de yine Diyarbakır’da katıldığı bir eylemin ardından ‘Özgürüz’ internet sitesine verdiği röportajları yer aldı.

Paylan’ın röportajlarında "Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

TCK 301. maddeden soruşturma açılması Adalet Bakanı’nın iznine bağlı. Paylan hakkında, 301. maddeden soruşturma açılmasına bakanlık izin verdi.

Paylan: TCK 301 muhalefeti susturmak için kullanılıyor

Paylan, Agos gazetesine fezlekeyle ilgili şunları söyledi:

“Tamamen basına verdiğim beyanlarımdan dolayı düzenlenmiş. Bir milletvekili kendi şehrine gider, gördüklerini basına paylaşır. Ben de gördüklerimi anlattım.

Her köşe başında TOMA, Panzer var ve bu durum Hitler, Musolini günlerini hatırlatıyor diyorum. Savcı benim bu ifademi alıyor ve ‘Türkiye Cumhuriyeti devletini aşağıladığı suçunu işlemiştir’ diyor.

Hüküm kuruyor. 301. maddeden de yargılanmamı istiyor. Bunu Adalet Bakanı’na gönderiyor ve Bakan, 'Evet Garo Paylan bana hakaret etmiş' diyor ve 301. maddeden yargılanmama izin veriyor. "

Hrant Dink cinayetiyle gündeme gelen madde

Fezlekeyi yargı açısından "skandal bir durum" diye tanımlayan Paylan şöyle devam etti:

"Muhalefet milletvekilinin gördüklerini aktarmaması için de hükümet bir sopa olarak kullanılıyor 301. maddeyi. 301. madde Hrant Dink cinayeti sonrasında çok tartışıldı. O dönem hükümet, ‘Kaldırmıyoruz ama izne bağlıyoruz, izinleri de

vermeyeceğiz’ dedi. ‘Fiilen kalkmış olacak’ dediler. Oysa gördük ki 301. maddeden izinler verilmeye başlandı. Hükümete dönük eleştirileri susturma aracına dönüştü. 301. madde katil bir madde.  Bir sopa olarak yeniden kullanmaya başladıklarını  görüyoruz.”  

 

TCK 301 Ne Diyor

(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi 1. fıkra hükmüne göre cezalandırılır. .

(3) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

(4) Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır.

DAHA FAZLA HABER OKU