Instagram'daki cinsel içerik testi gerçeği ortaya çıkardı

Çocuklar sert videolara maruz kalıyor

Instagram geçen yıl yaklaşık 60 milyar dolar gelir elde etmişti (Reuters)

Amerikan gazetesi Wall Street Journal'ın (WSJ) araştırmasında, Instagram'ın 13 yaşındaki çocuklara cinsel içerik önerdiği tespit edildi.

ABD'deki Northeastern Üniversitesi'nden Laura Edelson ve WSJ'nin yaptığı deneyde, Instagram'da 13 yaşındaki kişilere aitmiş gibi gösterilen test hesapları açıldı. 

Bu hesaplardan Instagram'ın kendi algoritmasıyla hazırladığı Reels videoları izlendi. 

Platformun başlangıçta, aralarında baştan çıkarıcı şekilde dans eden ya da göğüslerini ön plana çıkarın pozlar veren kadınların videolarının da yer aldığı çeşitli içeriklerden oluşan bir seçki sunduğu belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cinsel temalı olmayan videolar atlanıp bu görüntüler sonuna dek izlendiğinde, bu sefer Reels'ın daha açık seçik içerikler önermeye başladığına dikkat çekildi. 

Bunun ardından üç dakika gibi kısa bir süre içinde yetişkinlere yönelik seks içerikleri hazırlayan hesapların önerildiği görüldü. 

20 dakika sonraysa bu tür içerikleri hazırlayan hesapların reklamları ekrana geldi. 

Ayrıca bazı hesapların, iletileriyle etkileşime geçen kullanıcılara çıplak fotoğraflar göndermeyi teklif ettiği gözlemlendi.

Araştırmada, Snapchat ve TikTok'ta yapılan benzer testlerde, platformların reşit olmayan kullanıcılara cinsel içerik önermediğine işaret edildi. 

Edelson ve WSJ'nin testleri ocak ila nisanda gerçekleştirildi. WSJ, bu ay yaptıkları ek incelemede de sorunların devam ettiğini aktardı. 

Hatta Reels'ta önerilen ve kadınların yer aldığı videoların izlendiği bir test hesabına, yarım saat sonra daha sert seks içeriklerine dair birçok öneri sunulduğu ifade edildi.

Meta ise test bulgularının gençlerin Instagram'daki deneyimini doğru şekilde yansıtmadığını savundu. 

Firmanın sözcüsü Andy Stone, "Bu, gençlerin Instagram'ı kullanma şekliyle uyuşmayan yapay bir deney" dedi.


Independent Türkçe, Wall Street Journal, Business Standard

DAHA FAZLA HABER OKU