Iraklı gruplar Lübnan'da savaşa 'hazır'

Tahran 'İslami Direnişi' harekete geçiriyor; Hizbullah temkinli davranıyor

Lübnanlı kadınlar, güneydeki Aita al-Shaab kasabasında İsrail baskını sırasında yıkılan bir evin yanında fotoğraf çekiyor / Fotoğraf: AFP

İran'ın Lübnan'daki durumu ile ilgili sorularına cevaben, "İslami Direniş" olarak adlandırılan Iraklı gruplar, "daha geniş çaplı bir savaş" durumunda, Lübnan'da Hizbullah'ın yanında savaşmaya hazır olduklarını bildirdiler.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, İranlı mevkidaşı Ali Bagheri Kani ile 13 Haziran'da düzenlediği basın toplantısında, Lübnan'da bir savaş çıkabileceği uyarısında bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Koordinasyon Çerçevesi'nden iki isim Şarku’l Avsat'a Bagheri Kani'nin Bağdat'a gittiğinde Iraklı yetkililere perde arkasından bir çağrıda bulunduğunu söyledi. "İsrail'in Güney Lübnan'da planladığı olası bir savaşta Iraklıların pozisyonu nedir?" Iraklı bir grup komutanı şunları söyledi: "Bize Lübnan cephesi daha da kızışırsa ne yapacağımız soruldu. Biz de hazır olduğumuzu söyledik: Biz hazırız (...) oraya gideceğiz."

Her ne kadar grup liderleri İran Devrim Muhafızları'na, Lübnan Hizbullah'ını desteklemeye hazır olduklarını bildirmiş olsalar da Hizbullah'ın "saha kararları verme" olasılığının sağlanması ve Lübnan'daki hassas durumla ilgili nedenlerden dolayı, Lübnan’a katılımı konusunda çekinceleri vardı.

Eski bir Iraklı yetkili, "daha geniş çaplı savaş” durumunda, İran'ın Lübnan haritasını Suriye modeline göre direniş grupları arasında bölüştürme yoluna gideceği şeklindeki "en kötümser senaryoyu" öne sürdü.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU