Rahibeler, Vatikan'a karşı isyan bayrağını çekti

Kilise "aforoz misillemesi" yaptı

Belorado'daki Aziz Claire Manastırı, 15. yüzyılda inşa edilmişti (AFP)

İspanyol rahibeler, mülk anlaşmazlığı nedeniyle Vatikan'a rest çekti. Roma Katolik Kilisesi'yse din görevlilerini aforozla tehdit etti.

İspanya'nın kuzeyindeki Burgos eyaletine bağlı Belorado'daki Aziz Claire Tarikatı'ndan rahibelerle Vatikan arasında anlaşmazlık çıktı.

Tarikattaki 16 rahibe, 13 Mayıs'ta 70 sayfalık bir manifesto yayımlayarak Roma Katolik Kilisesi'nden ayrıldıklarını duyurdu.

Aziz Yakup Yolu üzerindeki manastırda yaşayan rahibeler, Belorado'nun yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Orduna'da bir manastır satın almak için 2020'de anlaşmaya varmıştı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rahibeler, tarikata ait kullanılmayan başka bir mülkü satarak bunun finansmanını sağlamayı planlıyordu. Ancak Vatikan, bu mülkün satışını engelleyerek, tarikatın Orduna'daki manastırı almasını imkansız hale getirdi. 

Manastırın Başrahibesi Isabel de la Trinidad, çalışmalarının "Roma tarafından engellendiğini" savunarak, "öğretilerini uygulamakta güçlük çeken ve inanç konularında çelişkili davranan" Vatikan'la yollarını ayırdıklarını belirtti.

Rahibeler, bunun ardından radikal muhafazakar görüşleriyle tanınan ve 2019'da aforoz edilen Rahip Pablo de Rojas Sanchez-Franco'ya katıldıklarını duyurdu. 

Sanchez-Franco, 1958'de ölen Papa XII. Pius'tan sonraki tüm papaların sapkın olduğunu savunan ve bu tarihten beri Vatikan'da görev yapan hiçbir ruhani liderin meşruluğunu kabul etmeyen "sedevakantizm" görüşünü destekliyor. 

2019'da Sanchez-Franco'nun aforozunu duyuran Burgos Başpiskoposu Mario Iceta, rahibelerin ayrılma kararının kendisini "şaşkına çevirdiğini" söyledi. 

Iceta, "Başrahibenin, Papa'yı bir gaspçı diye nitelediğini duymak çok acı verici" dedi.

Başpiskopos, rahibelerden manastırın anahtarlarını teslim etmelerini istediklerini fakat taleplerinin reddedildiğini söyledi. 
 


Rahibeler, "yetkilerini kötüye kullandığı" gerekçesiyle Roma Katolik Kilisesi'ne dava da açtı. 

Roma Katolik Kilisesi, ayrılma kararlarının görüşülmesi amacıyla Vatikan'daki mahkemeye çıkmaları için rahibelere 16 Haziran'a kadar süre vermişti. Bu süre daha sonra 21 Haziran'a kadar uzatılmıştı. 

Kilise, şikayetçileri tek tek dinlemek istediklerini fakat bunun gerçekleşmemesi halinde çok yaşlı olanlar hariç diğer rahibelerin aforoz edileceğini duyurdu.


Independent Türkçe, AFP, Katolik Haber Ajansı

DAHA FAZLA HABER OKU