House Of The Dragon'un yeni sezonuna ilk tepkiler

Yavaş temposu, zayıf karakterleri ve mizah yoksunluğu nedeniyle eleştiriliyor

İkinci sezon 16 Haziran'da gösterime giren bölümle başladı (HBO)

Kış yakın zamanda gelmeyecek olsa da Game Of Thrones hayranları, pazartesi günü epik prequel (orijinal yapımdaki olayların öncesini anlatan dizi ya da film) House Of The Dragon'un uzun zamandır beklenen ikinci sezonunun gösterime girmesiyle keyiflenecek bir şeyler buldu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

HBO'nun popüler dizisi Game Of Thrones'da anlatılan olaylardan 200 yıl önce geçen dizi, kaldığı yerden devam ediyor. Ancak izleyiciler dizinin açılış bölümüne olumlu tepkiler verirken eleştirmenler ekran başından onlar kadar mutlu ayrılmadı.

İki rakip krallık arasındaki amansız veraset savaşını ve Targaryen Hanesi'nin çöküşünü anlatan dizi, etkileyici sinematografisiyle övgü toplamasına rağmen tempo eksikliği, zayıf diyalogları ve sıkıcı aksiyon sahneleri nedeniyle eleştiriliyor. 

"Mizahtan ölesiye korkuyor gibi"

İlk 4 bölümü değerlendiren Guardian şöyle yazıyor: 

İlk izlenim bir kez daha Game of Thrones'un eğlencesiz hali olacağı yönünde. Savaşın kötü olduğunu, intikam peşinde koşmanın ölüme yol açtığını ve her iki tarafta da ejderhalar kadar güçlü silahlar varken, tek sonucun karşılıklı yıkım olduğunu hüzünlü bir şekilde vurgulayarak ilerliyor, ki bu kesinlikle günümüzün yenilenen nükleer paniği için bir benzetme.

Guardian yazarı Rebecca Nicholson, incelemesini şöyle sürdürüyor: 

Game of Thrones komik olabilirdi ama House Of The Dragon mizahtan ölesiye korkuyor gibi görünüyor.

"Öfkelenmemek elde değil"

USA Today ise eleştirisinde şu ifadelere yer verdi:

Zaman zaman bu diziye kesinlikle öfkelenmemek elde değil. Yazarlar sürekli daha az ilginç, daha az zorlayıcı hikaye anlatımı seçimini yapıyorlar. Her sıkıcı kararda ve cansız replik okumalarında çok fazla kayıp potansiyel var.

Telegraph da değerlendirmesinde mizah eksikliğine vurgu yaptı:

House Of The Dragon'un belki de en büyük sorunu tonu. Her şey çok sıkıcı ve kendini ciddiye alıyor, bir diziyi yeterlilikten mükemmelliğe yükseltmek için genellikle ihtiyaç duyulan insani laubalilik yok.

 
Independent Türkçe, Daily Mail, Guardian, USA Today, Telegraph

DAHA FAZLA HABER OKU