Yüzme rekoru kıran aslanların amacı neydi?

Üç ayağı olan aslan ve kardeşi "çarpıcı" bir yolculuk yaptı

Jacob, 4 yıl önce bir kapan yüzünden bir ayağını kaybetmişti (Alex Braczkowski)

Bilim insanları üç ayaklı bir aslan ve kardeşinin, bu zamana kadar herhangi bir aslanın yüzdüğünden çok daha uzun bir mesafeyi yüzdüğünü kaydetti. 

Uganda'daki Queen Elizabeth Ulusal Parkı'nda yaşayan Jacob ve erkek kardeşi Tibu, bu yıl şubatta Kazinga Kanalı'ndan yüzerek karşı kıyıya geçti. Yaklaşık 1,6 kilometrelik bu yolculuğu takip eden bilim insanları, eldeki kayıtlara göre aslanların yüzme rekoru kırdığını söylüyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ecology and Evolution adlı bilimsel dergide bulgularını yayımlamaya hazırlanan uzmanlar, drone'larla hayvanları takip ediyordu. Aslanların boyunlarındaki termal tasmalar hareketlerinin izlenmesini sağlıyor. 

12 saat kadar önce bir kavgaya karışan aslanlar, parkın ortasından geçen kanalı bir gece vakti aşmaya karar verdi. İlk üç denemelerinde başarısız olan hayvanlar, 4. sefer suya girdikten sonra kıyıya varana kadar durmadı. 

2017'den beri aslanları inceleyen koruma biyoloğu Dr. Alexander Braczkowski, yolculuğu "Epey çarpıcıydı" diye nitelendiriyor. 

Bir okyanusu geçen iki küçük ısı işareti gibi görünüyordu.

Dr. Braczkowski ve ekip arkadaşları daha önce Jacob ve Tibu'yu karşı kıyıda görüp yüzdüklerini varsaysa da ellerinde kanıt yoktu. 

Aslanlar zaman zaman yüzse de genellikle 45 metreden uzun bir mesafeyi kat ettikleri görülmüyor. Daha önce Tanzanya'daki bir yavru aslanın 300 metre boyunca yüzdüğü kaydedilmişti. 

Jacob ve Tibu'nun bu kadar yolu neden yüzdüğü sorusuna, Serengeti Aslan Projesi'ni yöneten Craig Packer "seks" yanıtını veriyor. 

Parktaki aslanların azaldığını ve dişilere göre neredeyse iki katı sayıda erkek olduğunu söyleyen Dr. Braczkowski de "Bu erkekler ve bu yüzme olayları bu sorunun bir belirtisi" diyor.

Erkekler konakladıkları bölgede dişi bulamıyor. Ulaşabildikleri tek dişiler kanalın öbür tarafında olabilir.

National Geographic'in "umudun sembolü" diye tanımladığı Jacob, 2020'de kaçak avcıların bıraktığı kapan yüzünden bir ayağını kaybetmişti. 

O olaydan birkaç ay önce sürüsündeki 6 aslan zehirlenirken, Jacob kıl payı kurtulmuştu. Bir süre sonra da başka bir hayvanın boynuzları tarafından yaralanan aslan, tedavi edilerek hayata döndürülmüştü. 

Afrika genelinde diş, pençe ve kemikleri için aslanları yakalamaya çalışan kaçak avcılardan biri, 2019'da Jacob'ı tuzağa düşürse de sonrasında hayvan kurtarılmıştı.Independent Türkçe, New York TimesNational Geographic

Derleyen: Büşra Ağaç

DAHA FAZLA HABER OKU