Bildiklerinizi unutabilirsiniz ama tutkularınızı asla: Futbol 1-0 Alzheimer

Kadıköy Belediyesi'nin hazırladığı "Futbol 1-0 Alzheimer Bildiklerinizi unutabilirsiniz ama tutkularınızı asla" başlığıyla yayınlanan kısa film paylaşım rekoru kırıyor

Kadıköy Belediyesi'nin, Alzheimer’a yönelik farkındalığı arttırmak, sporun iyileştirici gücüne vurgu yapmak ve 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ne dikkat çekmek amacıyla yayınladığı “Futbol 1-0 Alzheimer” isimli kısa film sosyal medyada büyük ilgi gördü. 

Videoda Alzheimer hastası bir adamın tutku ile bağlı olduğu futbolcuların isimlerini hatırlaması ve bir anda ismini hatırladığı eski futbolcuları karşısında görerek duygusal anlar yaşadığı bölüm dikkat çekti.

Beşiktaş ve Fenerbahçe spor kulüplerinin de sosyal medya hesaplarından paylaştığı videoyu paylaşan isimlerden biri ise Alzheimer hastasının adını hatırlamakta zorlandığı Fenerbahçe’nin eski kaptanı Alex oldu.

Kısa filmde Kadıköy Belediyesi Alzheimer Merkezi'nden yararlanan hastaların yanı sıra Fenerbahçe eski futbolcusu Ogün Altıparmak, Beşiktaş eski futbolcusu Sanlı Sarıalioğlu, Galatasaray eski futbolcusu Candemir Berkman rol aldı. 

Libero Dergisi’nin hazırladığı "Futbol vs Alzheimer" videosundan esinlenen kısa filmde, hastaların hafıza sorunları yaşamalarına rağmen futbola dair anıları ve isimleri unutmadıkları görüldü. 

İsimlerini unutmadığı futbolcuları bir anda karşısında gören Alzheimer hastası Sedat Bekar'ın o anları ve yaşadığı sevinç gözleri doldurdu. Yaşanan bu duygusal anların ardından Sedat Bekar ve eski futbolcular beraber eski futbol müsabakalarını izliyor.

Alex de paylaştı

Kısa süre sonra binlerce beğeni toplayan film, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin de resmi hesaplarından paylaşıldı. 

Videoyu paylaşan isimlerden biri de filmde bir Alzheimer hastasının adını hatırlamakta zorlandığı Fenerbahçe’nin eski kaptanı Alex de Souza oldu. 

Alex, Fenerbahçe Spor Kulübünün "Onlar unutur, tutkular hatırlatır. Sporun gücüyle sen de harekete geç, unutma" ifadelerinin yer aldığı iletiyi, hem mutluluk hem de hüzün içeren emojiler kullanarak paylaştı.

Futbol duygusal iz bırakır

Çekimlerde Fenerbahçe Dumlupınar Spor Kulübü ve Kadıköy Belediyesi Alzheimer Merkezi’ne ait mekanlar kullanıldı. 

Video'da açıklamalarda bulunan Türkiye Alzheimer Derneği Kadıköy Şubesi Başkanı Nörolog Prof. Dr. Türker Şahiner, şöyle konuştu: 

“Bir Alzheimer hastasını rehabilite ederken, seçtiğimiz etkinlikler içerisinde duygusal dünyası çok önem taşır. Bu nedenle duygusal dünyadaki etkinlikleri artırmak için geçmişte duygusal izleri çok fazla bırakan etkinlikleri seçeriz. Futbol bunlar için mükemmel bir örnektir.

Dünya genelinde şu anda ortalama 50 milyondan fazla insanın Alzheimer hastası olduğu tahmin edilirken, bu sayıya her yıl 1 milyon kişinin eklendiği belirtiliyor. 

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU