İran Başsavcısı: Seçimlerde yabancı medya ile iş birliği yapılmayacak

Adayları "gerçekçi olmayan vaatlerde" bulunmamaları konusunda uyardı

Fotoğraf: AA (Arşiv)

İran Başsavcısı Muhammed Muvahhedi Azad, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak adayları yabancı medya kuruluşlarıyla iş birliği yapmamaları konusunda uyararak, etnik ve mezhepsel hassasiyetleri körüklemekten ve gerçekçi olmayan vaatlerde bulunmaktan kaçınmalarını istedi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölümünün ardından yapılacak erken cumhurbaşkanlığı seçimi için kampanya süreci dün (pazar) Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin nihai adayların isimlerini açıklamasıyla başladı.

Muvahhedi Azad, Seçim Suçlarının Önlenmesi ve Ele Alınması Merkez Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada, “Yabancı medya ile iş birliği yapmak suçtur ve seçimlerde yabancı ve düşman medya kullanılmamalıdır” ifadesini kullandı.

Muvahhedi Azad, ‘karşıt görüşlülerin kışkırtıcı propagandalarını önlemek’ ve adayları desteklemek ya da karşı çıkmak amacıyla ‘makamların istismar edilmesini önlemek’ için siber uzayın izlenmesine atıfta bulundu.

İran Başsavcısı, seçim yetkililerine ve adaylara ‘ulusal birliği vurgulamaları, devrimin ve Velayet-i Fakih'in değerlerine saygı göstermeleri, seçimler için adil ve rekabetçi bir ortam sağlamaları’ çağrısında bulundu.

Adayları ‘iftiradan, etnik ve mezhepsel hassasiyetleri alevlendirmekten, toplumda kutuplaşma yaratmaktan ve meydan okumaları kışkırtmaktan’ kaçınmaya çağıran Muvahhedi Azad, ‘yasadışı ve karşı devrimci grup ve partilerin imajını parlatmaya’ karşı da uyarıda bulundu.

Muvahhedi Azad, adaylara ‘kendi kapasitelerini ve yürütme makamının yetkilerini aşan vaatlerde bulunmaktan, insanları izinsiz olarak sokaklarda toplanmaya davet etmekten ve yalan haber yaymaktan’ kaçınmalarını tavsiye etti.

Muvahhedi Azad sözlerini şöyle noktaladı:

Adayların nihai isimlerinin açıklanmasıyla birlikte bazı beklentiler oluşabilir ve bazıları kızgınlık hissedebilir, ancak bilinçli insanların sükunetini koruyacağından eminiz. Adaylar, yasal makamların kararlarına uymalı ve hukuk hepimiz arasında nihai hakem olmalıdır.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU