Gantz İsrail Savaş Kabinesi’nde krize neden oldu

Arap ve İslam ülkeleri Nuseyrat’taki katliamı kınarken, Şarku’l Avsat operasyonun ayrıntılarına ulaştı

Nuseyrat Mülteci Kampı’nda İsrail'in Hamas’ın elindeki rehineleri kurtarmak için düzenlediği operasyonda yıkılan bir evin enkazında bir şeyler bulmaya çalışan iki çocuk / Fotoğraf: AFP

Benny Gantz, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetinin Gazze Şeridi'nde savaş sonrası için bir stratejisi olmadığı gerekçesiyle geçtiğimiz ay hükümetten çekilme tehdidinde bulunduktan sonra dün akşam istifasını açıklayarak, İsrail Savaş Kabinesi’nde büyük bir krize neden oldu.

Gantz, düzenlediği basın toplantısında “Birlik hükümetinden kalbimiz kırık bir şekilde ayrılıyoruz” ifadelerini kullandı. Kendisi ve partisinin diğer bakanlarının dün sabah gerçekleşen hükümet toplantısını boykot etmesinden saatler sonra erken seçim çağrısında bulunan Gantz, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun kendisine çıkıştığını söyledi. Gantz, basın açıklamasında “Zaman birlik zamanıdır, siyasi ve partizan nedenlerle safları parçalama zamanı değil” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Arap ve İslam ülkeleri, İsrail'in Gazze'deki Nuseyrat Mülteci Kampı’nda gerçekleştirdiği ve çoğu kadın ve çocuk, yüzlerce Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan ‘korkunç’ katliamı en sert ifadelerle kınadılar.

Diğer taraftan Şarku’l Avsat, kaynaklardan edindiği bilgilere dayanarak kampta yaşananların ayrıntılarına ulaştı. Kaynaklar, Hamas’ın İsrailli rehineleri bazı Hamas üyelerinin ailelerinin yanında tuttuklarını, İsrail özel kuvvetler üyelerinin yardım görevlisi ve yerinden edilen bir kadın kılığında rehinelerin tutulduğu evlere girdiklerini aktardılar. Kaynaklar, İsrail'in özel kuvvetler üyelerinin çekilmesi sırasında tonlarca bomba yağdırması ve bölgede hareket eden her aracı ve insanı hedef alması nedeniyle çekilme anının en kanlı an olduğunu açıkladılar.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU