Zayıflama iğneleri kanser tedavisinde "muazzam potansiyele" sahip

Hastalığa yakalanma riski 5'te bir düşüyor

Bazı uzmanlar zayıflama iğnelerinin zararlı olabileceğine dair uyarıyor (Pexels)

Zayıflama iğnelerinin kanser tedavisinde "muazzam potansiyele" sahip olduğunu söyleyen bilim insanları, bu ilaçların hastalığa yakalanma ihtimalini 5'te bir oranında azaltabileceğini buldu. 

Diyabet tedavisi ve kilo verme amacıyla kullanılan Ozempic ve Wegovy gibi ilaçlar, son dönemlerde farklı sağlık alanlarındaki etkileriyle öne çıkıyor. Kan şekerini düzenleyen GLP-1 agonisti adlı ilaçalar arasında yer alan bu iğnelerin kalp krizi ve felç riskini düşürmenin yanı sıra böbreklere de iyi geldiği yakın zamanda yapılan çalışmalarda öne sürülmüştü

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nin 31 Mayıs - 4 Haziran'da yapılan yıllık toplantısında sunulan çalışmalarda zayıflama iğnelerinin obeziteye bağlı kanserlerin tedavi ve önlenmesinde kayda değer etkiler yaratabileceği tespit edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

34 binden fazla obezite hastasının incelendiği bir araştırmada bu zayıflama ilaçlarını kullananların yumurtalık, karaciğer, pankreas, bağırsak ve meme kanseri gibi obeziteyle ilişkili 13 kansere yakalanma ihtimalinin yüzde 19 daha düşük olduğu bulundu. 

Ayrıca bu kişilerin, zayıflama iğnesi kullanmayanlara göre 15 yıllık bir süre içinde ölme olasılığının yarı yarıya düştüğü kaydedildi. Makalenin yazarları Dr. Cindy Lin ve Dr. Benjamin Liu çalışmayı şöyle değerlendiriyor:

GLP-1 reseptörü agonistleriyle erken müdahalede bulunmanın obeziteyle ilişkili kanser gelişimini geciktirebileceğine veya önleyebileceğine işaret eden bulgularımız, obezite kontrolüne dair paradigmayı değiştirebileceği için önem arz ediyor.

Harvard Üniversitesi'nden bir ekibin yürüttüğü bir diğer araştırmada meme kanseri ve tip 2 diyabet hastası yaklaşık 1500 kadın incelendi. Hastaların yarısı zayıflama iğneleri kullanırken bu ilaçların 5 yıl içindeki ölüm riskini yüzde 33, kalp krizi ve felç geçirme ihtimalini de yüzde 41 oranında azalttığı bulundu.

Yale Üniversitesi'nden bilim insanlarının yürüttüğü ve yine meme kanseri hastalarının takip edildiği başka bir araştırmadaysa zayıflama iğnelerinin hastalığın nüksetme ihtimalini azalttığı kaydedildi. 

Bilim insanları bu ilaçların kanserin tekrarlanmasını engellemede yeni bir araç sunabileceğini söylüyor. 

Obezitenin kanserde önemli bir risk faktörü olduğunu söyleyen uzmanlar, GLP-1 reseptörünü merkeze alan tedavilerin bu açıdan umut vaat ettiği görüşünde. Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi Diyabet, Obezite ve Metabolizma Enstitüsü Direktörü Dr. Mitchell Lazar "Obezite hem erkeklerde hem de kadınlarda neredeyse tüm kanserler açısından bir risk faktörü" diyerek ekliyor:

Dolayısıyla obezitenin tıbbi tedavisinde yaşanan devrim, yeni kanserlerin önlenmesi, mevcut tümörlerin şiddetinin ve büyüme hızının azaltılması ve kansere özgü yeni tedavilerle sinerji yaratılması açısından muazzam bir potansiyele sahip.

Öte yandan zayıflama iğnelerinin kanserle ilgili etkilerinin sadece kilo kaybından mı kaynaklandığı yoksa bilinmeyen başka faktörlerin mi söz konusu olduğu henüz net değil. Ayrıca bazı araştırmalarda bu ilaçların kanser riskini artırabileceği öne sürülmüştü.

Birleşik Krallık'taki kanser araştırmaları kuruluşu Cancer Research UK'in başhekimi Prof. Charles Swanton zayıflama iğnelerinin kanser riskini düşürüp düşürmediğini bilmek için erken olduğunu söylüyor:

İyi tasarlanmış ve rasgele veriler içeren prospektif çalışmalar, zayıflama ilaçlarının kanser riskini azaltmadaki potansiyeli ve güvenliğine dair daha fazla netlik sağlayacaktır.Independent Türkçe, Guardian, Daily Mail, Amerikan Klinik Onkoloji Derneği

Derleyen: Büşra Ağaç

DAHA FAZLA HABER OKU