Erken menopoz, meme kanseri riskini "iki katına çıkartıyor"

Araştırma, erken menopoza giren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma olasılığının neredeyse 4 kat daha fazla olduğunu ortaya koyuyor

Araştırmacılar, birinci dereceden olmayan akrabaların (yani büyükanne ve büyükbabalar, teyzeler, halalar, amcalar, dayılar ve yeğenler), akrabaları menopoza erken girmişse kolon kanserine yakalanma olasılığının 1,5 kat daha fazla olduğunu tespit etti (Reuters)

Yeni bir araştırmaya göre, menopoza erken giren kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı iki kat daha fazla.

Utah Sağlık Üniversitesi'nin yaptığı araştırma 40 yaşından önce menopoza giren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinin 4 kat daha fazla olduğunu da ortaya koydu.

Çalışmada, erken menopozun akrabalar için kolon, meme ve prostat kanseri riskinin arttığının bir göstergesi olabileceği saptandı.

Raporun yazarlarından Corrine Welt şunları söyledi: 

Erken menopoza giren ya da düşük yumurta sayısı nedeniyle kısırlık yaşayan kadınlar, özellikle de ailelerinde kanser hastası varsa, düzenli olarak meme kanseri taramasından geçmeli. 

Dahiliye, jinekoloji ve doğurganlık tedavisi uzmanı doktorlar, erken menopozun bir dizi hastalık için riski artırdığının farkında olmalı ve artık meme kanserinin dikkat edilmesi gereken bu hastalıklardan biri olabileceğini bilmeli.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmacılar, 1995'le 2021 arasında primer yumurtalık yetmezliği olan 613 kadın ve erken menopoza giren 165 kadının tıbbi kayıtlarını inceledi.

Veriler, Utah'ta nüfusun yüzde 85'ine hizmet veren iki sağlık sisteminden elde edildi.

Araştırmacılar, Utah Nüfus Veritabanı soyağacı bilgilerini kullanarak akrabaların izini sürdü ve Utah Kanser Sicili'nden veri elde etti.

Birleşik Krallık'ta (BK) tahminen 13 milyon kadın halihazırda menopoza giriyor ve bunların önemli bir kısmı kalp çarpıntısı, ateş basması, baş ağrısı, vajinal ağrı, anksiyete ve depresyon gibi zayıflatıcı semptomlar deneyimliyor.

Britanya'da her 7 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanacak ve her 10 dakikada bir kadına meme kanseri teşhisi konuyor.

Meme kanseri BK'de en yaygın kanser türü ve hastalık her yıl yaklaşık 11 bin 500 kadının hayatına mal oluyor.

Breast Cancer Now, erken teşhisin kadınların bu hastalıktan ölmesini engelleyebileceğinden yola çıkarak, kadınlara en az 6 haftada bir memelerini kanser için inceleme çağrısında bulunuyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU