Hamas'tan, 3 Avrupa ülkesinin Filistin'i tanımasına ilişkin açıklama: "Art arda gelen tanımalar, Filistin'in yiğit direnişinin bir sonucudur"

Hamas, Filistin'in Norveç, İrlanda ve İspanya tarafından tanınmasını memnuniyetle karşıladı

Fotoğraf: AA

İrlanda, Norveç ve İspanya, liderleri tarafından yapılan eş zamanlı basın açıklamalarıyla Filistin devletini tanıdıklarını duyurdu.

3 Avrupa ülkesinin, 28 Mayıs'ta Filistin devletini tanımalarının resmiyet kazanacağını açıklamasının ardından Hamas hareketinden de bir açıklama geldi.

Hamas hareketi, Filistin Devleti'nin bugün Norveç, İrlanda ve İspanya tarafından tanınmasını memnuniyetle karşıladı ve bunu başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma yolunda önemli bir adım olarak nitelendirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hareket yaptığı açıklamada, tanınma kararının Filistin toprakları üzerindeki haklarını tesis etme yolunda önemli bir adım olduğunu belirterek, dünya ülkelerine Filistinlilerin meşru haklarını tanıma ve topraklarındaki İsrail "işgalini" sona erdirme çağrısında bulundu.

Hareketin siyasi büro üyesi Basem Naim bugün AFP'ye yaptığı açıklamada, Filistin halkının "yiğit direnişinin" 3 Avrupa ülkesini Filistin devletini tanımaya sevk ettiğini söyledi.

Naim şunları söyledi:

Ardı ardına gelen bu tanımaların, bu yiğit direnişin ve Filistin halkının efsanevi kararlılığının doğrudan bir sonucu olduğunu vurgulamak isterim.


Naim, bu tanımaların "Filistin davasına yönelik uluslararası tutumda bir dönüm noktasını" temsil ettiğini ifade etti.

 

 

Independent Türkçe, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU