İkinci kez tutuklanan 82 yaşındaki Makbule Özer, yeniden Adli Tıp Kurumu'nda

2022'de tahliye edilen yaşlı kadın, geçtiğimiz ay ATK raporu nedeniyle yeniden tutuklanmıştı

Fotoğraf: Twitter

Van’ın Edremit ilçesinde “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla 9 Mayıs 2022 tarihinde tutuklanan ve 7 Eylül 2022’de tahliye edilen 82 yaşındaki Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalabilir” raporu sonrası 22 Nisan’da tekrar tutuklandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Özer, yaklaşık bir aylık tutukluluğunun ardından dün yeni bir rapor düzenlenmesi amacıyla İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Özer; ATK'nin "cezaevinde kalamaz" raporuyla önce cezası bir yıl ertelenen ardından yine ATK'nin "cezaevinde kalabilir" raporuyla cezaevine konulmuştu.

Ne olmuştu?

Edremit'te yaşayan Makbule Özer ve Hadi Özer (80) çiftinin evlerine 24 Temmuz 2018'de içeride "örgüt üyesi" olduğu iddiasıyla baskın yapıldı. Baskında tüm aile bireyleri gözaltına alındı. Daha sonra Makbule Özer ve Hadi Özer hakkında, "örgüte bilerek isteyerek yardım etme" suçlamasıyla dava açıldı. Dava sonucunda çifte, 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Cezanın Yargıtay tarafından onanmasının ardından Özer çifti, 9 Mayıs 2022'de tutuklanarak Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gönderildi. Birçok hastalığı bulunan yüzde 61 engelli Makbule Özer, ATK'nin  "cezaevinde kalamaz" raporu üzerine cezasının infazı bir yıl süreyle ertelendi. Özer, 7 Eylül 2022’de tahliye edildi, eşi Hadi Özer ise cezasını tamamladıktan sonra tahliye oldu.

Ceza infazının bir yıl erteleme süresinin dolmasının ardından ATK'nin bu sefer "cezaevinde kalabilir" raporu vermesi üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı ATK'nin birinci ve ikinci raporları arasında çelişkinin giderilmesi için yeni bir rapor istedi. Bunun üzerine 3 Nisan 2024'te ATK'nin bir kez daha "cezaevinde kalabilir" raporu vermesiyle Özer 22 Nisan'da yeniden Van T Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.  

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU