Selçuk Bayraktar'dan Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin açıklama: Akıncı büyük risk aldı

Bayraktar, Akıncı’nın arama kurtarma operasyonuna katılması ile ilgili, “Sınırdan yaklaşık 200 km ötedeki enkaza çok hızlı ve kısa bir sürede varıldı. Dünyada başka hiçbir hava aracının uçamayacağı olumsuz şartlarda görev yaptı” dedi

Fotoğraf: AA (Arşiv)

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, bulundukları helikopterin zorlu hava koşulları nedeniyle Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık arazide kaza yapması sonucu hayatını kaybetmişti.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, CNN TÜRK’e açıklamalarda bulundu.

İran'ın talebi üzerine Türkiye'den gönderilen Akıncı TİHA, ağlık bölgede göreve başladıktan sonra helikopter enkazının olabileceği düşünülen bir ısı kaynağı tespit etti. Bu bölgenin koordinatları İran makamlarına gönderildi. İran yönetimi bölgeye onlarca arama ekibi gönderdi.

Dağlık bir arazide yoğun sis yağış ve rüzgâr tüm olumsuzlukların olduğunu dile getiren Selçuk Bayraktar, ''Buna rağmen AKINCI'yı yöneten Türk Silahlı Kuvvetleri dağlık yükseltilerin bazılarından yalnızca 100 metre olacak şekilde uçtu ve büyük risk aldı. Sınırdan yaklaşık 200 km ötedeki enkaza çok hızlı ve kısa bir sürede varıldı. Dünyada başka hiçbir hava aracının uçamayacağı olumsuz şartlarda görev yaptı" dedi.

Haberin tamamını buradna okuyabilirsiniz

 

Independent Türkçe, CNN Türk

DAHA FAZLA HABER OKU