J.K. Rowling'in kitabı tüm tartışmalara rağmen film olacak

Çok satan yazar, HBO'nun Harry Potter kitap serisinin TV uyarlamasının baş yapımcılığını üstlenmiş durumda

(Reuters)

J.K. Rowling'in popüler çocuk kitabı Noel Domuçu ve Jack'in Müthiş Maceraları'nın, yazarın trans topluluğu hakkındaki süregelen tartışmalı yorumlarına rağmen filme uyarlanacağı bildirildi.

Variety'nin haberine göre, proje halihazırda erken geliştirme aşamasında ve henüz bir yapım şirketine bağlanmadı.

Rowling'in temsilcisi The Independent'ın yorum talebini reddetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rowling'in geçen yıl kârında yüzde 74'lük bir düşüş yaşayan yapım şirketi Brontë Film ve TV, halihazırda yazarın aynı adlı dedektiflik serisinden uyarlanan BBC/HBO dizisi Cormoran Strike'ın yapımcılığını üstleniyor.

2011'de yayımlanan Noel Domuçu ve Jack'in Müthiş Maceraları, kayıp oyuncak domuzu Dom'u kurtarmak için büyülü bir yolculuğa çıkan Jack adlı küçük bir çocuğu anlatıyor. Yol boyunca, Jack ve Dom'un yerine geçen Noel Domuçu, Noel Baba da dahil bir dizi karakterle tanışıyor.

Haber, geçmişte trans karşıtı açıklamalar yapan 58 yaşındaki Rowling'in Harry Potter yıldızları Daniel Radcliffe ve Emma Watson'ın 2020'de görüşlerini yalanlamasını eleştirmesinden bir hafta sonra geldi.

Birleşik Krallık'ta cinsiyet uyum tedavisine ilişkin dönüm noktası niteliğindeki bir incelemenin yayımlanmasının ardından Rowling, Radcliffe ve Watson'ı hedef alarak kendisine yönelik "özürlerini travma geçirmiş translara saklamalarını" söylemişti.

Tartışma, hesap adı "FarRightHooligan" (RadikalSağHoliganı) ifadesini içeren bir X/Twitter yorumcusunun Rowling'e şunu yazmasıyla yeniden alevlenmişti: 

Dan ve Emma'nın sizden alenen özür dilemesini bekliyorum... Onları affedeceğinizden eminim.

Transfobik olduğunu reddeden Rowling şu yanıtı vermişti: 

Korkarım öyle değil. Kadınların zor kazanılmış haklarını erozyona uğratmayı amaçlayan bir harekete destek veren ve platformlarını reşit olmayanların cinsiyet değiştirmesini alkışlamak için kullanan ünlüler, özürlerini travma geçirmiş cinsiyet değiştirenler ve tek cinsiyetli alanlara bağımlı savunmasız kadınlara saklayabilir.

Yakın zamanda bir podcast röportajında Rowling'in görüşlerine değinen sitcom yıldızı Dawn French, Britanyalı yazarı "hatalar yapmış iyi biri" diye niteledi. French ayrıca gençlere "fikrinizi değiştirebilecek sağlam bir tartışma" görüşünü desteklemeleri çağrısında bulunarak bundan "dünyadaki en iyi şey" diye bahsetti.

Geçen nisanda Warner Bros.'un Rowling'in çok satan Harry Potter kitap serisinin "10 yıl sürecek" bir TV uyarlaması için harekete geçeceği duyurulmuştu. Rowling'in yürütücü yapımcılığını üstlendiği dizinin 2026'da prömiyer yapmasının planlandığı söyleniyor.

Rowling daha önce yaptığı bir açıklamada, "Max'in kitaplarımın bütünlüğünü koruma taahhüdü benim için önemli ve sadece uzun bir televizyon dizisinin sağlayabileceği derinlik ve ayrıntıya olanak tanıyacak bu yeni uyarlamanın bir parçası olmayı dört gözle bekliyorum" demişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU