Murat Yetkin: Şimşek IMF-Dünya Bankası toplantılarında, seçim sonrası kaynak arayışı

“Türkiye’nin sorununun 2001 krizinde olduğundan farkı ve ekonominin büyüklüğünün IMF anlaşmasıyla çözülemeyecek boyuta geldiği biliniyor"

Fotoğraf: AA

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in seçim sonrası kaynak arayışlarına ABD'den başladığını belirterek, “Şimşek 17-19 Nisan’da her yıl yapılan IMF ve Dünya Bankası Bahar dönemi toplantıları ile 18 Nisan’da yapılacak G20 Ekonomi Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantılarının yapılacağı Vaşington ve ardından Nev York’ta yatırımcılarla yoğun toplantılara katılacak. Bu toplantılarda Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan ve ekonomi bürokrasisinden üst düzey isimler de Şimşek’e eşlik edecek" diye yazdı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın IMF ile anlaşma iddialarından rahatsız olduğunu kaydeden Yetkin, “Erdoğan’ın IMF ile anlaşmaya karşı olduğu biliniyor. Öte yandan Türkiye’nin sorununun 2001 krizinde olduğundan farkı ve ekonominin büyüklüğünün IMF anlaşmasıyla çözülemeyecek boyuta geldiği de biliniyor. Burada sorun, Erdoğan’ın yine alerji duyduğu “yapısal reformları” kendisi yapması halinde IMF’ye zaten ihtiyaç duyulmayacağının bilinmesine rağmen, vergi reformu başta olmak üzere bu adımların atılamaması. Vergi gelirlerinin yüzde 60’ı hala tüketimden alınan dolaylı vergiler" ifadelerini kullandı.

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU