Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı: İran, İsrail'e saldırısının ardından ‘çifte yenilgiye’ uğradı

David Cameron, “İran çifte yenilgi aldı. Saldırı neredeyse tam bir başarısızlıktı ve dünyaya bölgedeki şeytan olduklarını gösterdiler” dedi

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron / Fotoğraf: Reuters

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron bugün yaptığı açıklamada, İsrail'i İran'ın insansız hava aracı (İHA) ve füze saldırısının ardından karşılık vermemeye çağırarak Tahran'ın hamlesinin neredeyse tamamen başarısız olduğunu ve Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanmasına odaklanılması gerektiğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sky News'e konuşan Cameron şunları söyledi:

Bu sabah İsrail'de olsaydınız, haklı olarak buna karşılık vermek için her türlü hakka sahip olduklarını düşünürdünüz. Kuşkusuz onlar bu hakka sahipler. Ancak biz onlara gerilimi arttırmamaları çağrısında bulunuyoruz.

Cameron sözlerini şöyle sürdürdü:

İran çifte yenilgi aldı. Saldırı neredeyse tam bir başarısızlıktı ve dünyaya bölgedeki şeytan olduklarını gösterdiler. Bu nedenle misilleme yapılmayacağını umuyoruz.

Cameron BBC'ye verdiği demeçte hükümetin İran'a daha fazla yaptırım uygulamayı düşünüp düşünmediği sorusuna “Evet, elbette. İran üzerinde halihazırda 400 yaptırımımız var. Geçen yılın sonunda yepyeni bir yaptırım rejimi uygulamaya koyduk ve bunun çok etkili olduğu kanıtlandı” yanıtını verdi.

Cameron, “İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) tamamına yaptırım uyguladık ve daha ne gibi adımlar atabileceğimize bakmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU