Taliban, Facebook'a erişimi engellemeyi planlıyor

CPJ, Facebook'un yasaklanması önerisinin Taliban yönetiminde sansürün kötüleştiğini vurguladığını söylüyor

Bir Taliban savaşçısı Kabil'deki Vezir Ekber Han mahallesinde bir çatıda telefonunu kullanıyor (AFP)

Afganistan'da Taliban, Facebook'a erişimi kısıtlama ya da tamamen engelleme planlarını açıkladı ve hak savunucuları bu hamleyi kınadı.

Taliban'ın telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri bakan vekili Necibullah Hakkani geçen hafta Kabil merkezli TOLO news'a verdiği röportajda planları doğruladı.

Yirmi yıldır süren kuşatma ve savaşın sersemlettiği Afganistan'da milyonlarca kişinin hücresel hizmetlere ve internet bağlantısına erişimi kısıtlı ve giderek genişleyen bir bilgi karartması yaşanıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fiili otoriteler kız çocuklarının ve kadınların eğitimi ve çalışmasını, örgün eğitim kurumlarını, müzik yoluyla eğlenceyi, kuaför ve bakım hizmetlerini ve kadınların milli parklara, kamusal alanlara ve parklara girişi gibi birçok günlük faaliyeti halihazırda yasaklamış durumda.

Gazetecileri Koruma Komitesi (Committee to Protect Journalists/CPJ) pazartesi günü, katı İslamcı rejimin BBC, ABD Kongresi'nin finanse ettiği Amerika'nın Sesi ve Özgür Avrupa Radyosu ve Alman kamu yayıncısı Deutsche Welle gibi yabancı haber kuruluşlarının Facebook sayfalarını da yasakladığını ancak ülkedeki okuyucuların bunlara hâlâ erişilebildiğini açıkladı.

CPJ, Facebook'un Afganistan'da kısıtlanması ya da engellenmesi kararının, savaştan zarar gören ülkede "haber alma özgürlüğüne bir darbe daha vuracağını" belirtti.

Ayrıca Afganistan'da gazetecilerin gözaltına alınması, Afgan haber sitelerinin kapatılması ve yabancı medya kuruluşlarına erişimin kısıtlanmasına da dikkat çekti.

CPJ'nin Asya Program Koordinatörü Beh Lih Yi, Taliban'ın geçici rejiminin son planını kınadı.

Yi şu ifadeleri kullandı:

Facebook dahil sosyal medya platformları, Taliban'ın Ağustos 2021'de yönetimi ele geçirmesinden ve ardından basın özgürlüğüne yönelik baskıların başlamasından bu yana Afgan medya endüstrisinin gerilemesiyle ortaya çıkan boşluğu doldurmaya yardımcı oldu. Önerilen yasak Taliban'ın giderek kötüleşen sansürünü vurguluyor.

CPJ, Facebook'un Afganistan'da haber ve bilgi yaymak için kullanılan en popüler sosyal medya platformlarından biri olduğuna dikkat çekti.

Sadece TOLO haber kanalının Facebook'ta 4,5 milyondan fazla takipçisi var.

Ağustos 2021'de Kabil'in düşmesinin ardından Taliban'ın Afganistan'ın kontrolünü ele geçirmesinden sadece bir gün sonra Facebook, Taliban'ı terör örgütü diye niteleyip platformlarında Taliban içeriğini yasaklamaya devam edeceğini açıklamıştı.

Facebook yetkilileri, örgütle bağlantılı içerikleri izlemek ve kaldırmak üzere Afgan uzmanlardan oluşan bir ekip kurduklarını da eklemişti.

Taliban, eskiden Twitter diye bilinen X'te de sanal bir varlığa sahip. 2023'te örgütün Elon Musk'ın sahibi olduğu internet sitesinin ücretli doğrulama özelliğini kullanarak hesaplarında mavi tik sergilediği tespit edilmişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/asia

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU