Türkiye'nin İsrail'e ihracatında kısıtlama kararı alındı… İşte kapsama alınan 54 ürün grubu

İsrail'e yönelik kısıtlama kararı inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar çok sayıda ürün grubunu kapsıyor

Fotoğraf: AA

Ticaret Bakanlığı, bazı ürünlerin Türkiye'den İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı aldı.

Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre; İsrail'e yönelik kısıtlama kararı inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsıyor.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

İsrail'in, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi'nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı 33 binin, yaralı sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridi yerle bir olmuş, büyük bir yıkıma uğramıştır.

Gazze Şeridi'nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır.

Türkiye 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hakim olması ve Gazze'nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yapmıştır.

Türkiye, İsrail'in saldırıları başladıktan sonra Gazze'ye ve Gazze halkının yardımına koşarak, başta gıda, sağlık, tıbbi yardım ve binlerce hasta tahliyesi olmak üzere, gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton yardımları ulaştırmış ve bu alanda dünyada en önde gelen iki ülkeden biri konumunda olmuştur.

Bununla beraber, İsrail, uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam etmekte, uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki ateşkes ve kesintisiz insani yardım sağlama çağrılarını yok saymaktadır.

Ticaret Bakanlığı olarak, bu insanlık dışı saldırılara ve işgallere karşı tepkimizi bir kez daha dile getiriyoruz. İsrail'in insanlık dışı saldırılarını ve işgalini kınıyoruz. Filistin halkının meşru haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Ayrıca, 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren İsrail'e yapılan ihracatta bazı kısıtlamalara gidilmesine karar verilmiştir. Bu kısıtlamalar şunlardır:

İsrail'e yapılacak tüm ihracatlara yüzde 100 gümrük vergisi uygulanacaktır.

İsrail'e yapılacak tüm ihracat için ön izin alınması zorunludur.

İsrail'e yapılacak bazı stratejik ürünlerin ihracatı yasaklanacaktır.

Bu kısıtlamalar, İsrail'in insanlık dışı saldırılarına ve işgaline karşı bir tepkidir. Bu kısıtlamaların, İsrail'in Filistin halkına karşı tutumunu değiştirmesine ve barışa katkıda bulunmasına yardımcı olacağını umut ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU