Erdoğan: Yılın ikinci yarısından itibaren enflasyon düşmeye başlayacak

“Önümüzdeki yıldan itibaren çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünü yukarı çıkaracağımıza inanıyoruz. Yeter ki biz aramıza kimseyi sokmayalım”

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Tokat mitinginde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Mesele Erdoğan değil, AK Parti değil, Cumhur ittifakı değil doğrudan Türkiye'dir”

Türkiye'nin ilkeli ve adil duruşu ile gücünü hazmedemeyenler şu anda pusuda bekliyor. Daha büyük hedeflere gözümüzü dikmişken birileri tökezlememizi bekliyor. Akıl izan sahibi herkes biliyor ki mesele Erdoğan değil, AK Parti değil, Cumhur ittifakı değil doğrudan Türkiye'dir. Milletimizin dünyanın bu coğrafyadaki varlığından öyle rahatsızlar ki kinleri hala diri. Bu gerçeği bizzat söyleyen batılı devlet adamları gördük. Mücadeleyi asla bırakmayarak bu hevesleri boşar çıkardık. 31 Mart'ta milletimizin desteği ile Tokat'ta da Ankara'da da İstanbul'da da bu namı salacağız.

“Chp, yerini hep darbe safında belirledi”

Seçim gününe kadar ana kademe, kadın kolları, gençler kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Tokat'la birlikte Türkiye haritasının tamamını cumhur ittifakının renkleri ile boyamaya var mıyız? İşte 900 yıllık adımda 900 yıllık tarihini görebileceğiniz Tokat budur. 31 Mart'ta milli irade bayramını kutlayacağız. Son 30 yılının her günü ülkesine hizmetle geçmiş kardeşiniz olarak en çok hayıflandığım şey ülkemizdeki muhalefetin halidir. Türkiye maalesef ne iktidar hazırlığı olan ne de denetleme görevi yapabilen muhalefete sahip değildir. Karşımızda hep vesayeti buldu ki, darbe teşebbüsleri ile karşılaştık. CHP zihniyeti yerini hep darbe safında belirlediği için muhalefet tarafı boş kaldı. Kendi politikalarımızın yanlışlarını kendimiz belirleyip düzeltme yoluna gittik. Muhalefet bugünkü halini görüyorsunuz. Acınacak halleri var. Birbirlerini yemekten küresel düşüş ve yükselişlere bakacak hali var. Adayını takdim ediyor aday ortada yok.

“Bizim siyasetimizin merkezinde milletimiz var”

Siyaset yolunda hizmet yolunda iş lazım, eser lazım, proje lazım. En önemlisi istikamet lazım. Biz eser siyaseti yaptık. CHP içinde işler belki lafla yürüyor ama ülkemizde böyle bir tarz yok. Birileri 31 Mart seçimine neden bu kadar önem verdiğimizi soruyor. En az 50 ilde miting yapma hedefi ile yola çıktık. Bizim siyasetimizin merkezinde milletimiz var. Şehirlerimize gitmek bizi yormaz. Tam tersi enerji verir, moral verir. Tokat'tan İstanbul'a Ankara'ya selamlar gönderelim. Buradan Çorum'a geçiyoruz. Daha nice güzel günlerde birlikte olacağız. Çorum'da da Ankara'ya İstanbul'a mesajlar isteyeceğiz.

İktidara geldiğimizden beri bu 18. sandık imtihanımız. Hepsinden de başarı ile çıktık. Hepsinden de aynı aşkla çalıştık. Milletimiz ile kucaklaştıkça kendimizi yenilenmiş hissediyoruz. Siz bizi yalnız bırakmadınız. Tokat bizi yalnız bırakmadı. 31 Mart'ta Tokat'ta da Ankara'da İstanbul'da yalnız bırakmayacağınıza inanıyorum.

“Dem, talimatı Kandil'den alıyor”

Muhalefet kendi partilerinde birliği sağlayamıyor. 3-5 belediye fazla almak uğruna DEM ile girdikleri ittifakın kimlerin hoşnut olduğunu görüyorsunuz. DEM denilen yapı partiymiş gibi davranan örgüt aparatı. Parti, genel merkezinden değil İstanbul'daki sapkın yapı ve Kandil'deki terör baronları tarafından yönetilmekte. Uygulama İstanbul'da, Ankara'da, Mersin'de ortaya çıkıyor. Biz terör meselesini bitirmek için her yolu denerken bunların çapını gördük. CHP'nin böyle bir parti ile yol yürüme, belediye başkanlığı verme hesabına girmesi anlaşılır değil. İnşallah 31 Mart'tan sonra bu çorak muhalefet anlayışının tasfiyesine şahitlik edecektir. Biz de Türkiye Yüzyılı inşasını tamladıktan sonra yola devam edeceğiz. Kendilerini meşru yapmak gayretleri beyhudedir. Muhatap alınmak istiyorsanız kendinizi ispatlayın.

“Emeklilerin yaşadığı sıkıntının farkındayız”

Emeklilerin yaşadığı sıkıntının farkındayız. Bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesinden yüzde 50 maaş zammına, banka promosyonuna kadar elimizden geleni yapıyoruz. Kamu bankalarımız maaş tutarına göre promosyonu 8-12 bin liraya yükseltti. İkramiyeleri 2-5 Nisan tarihleri arasında hesaplara yatırıyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını göreceğiz. Önümüzdeki yıldan itibaren çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünü yukarı çıkaracağımıza inanıyoruz. Yeter ki biz aramıza kimseyi sokmayalım.

Erdoğan Çorum’da konuştu

Erdoğan, daha sonra partisinin Çorum mitinginde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Çorum'u rekor oyla kazanmak yetmez, Ankara ve İstanbul'daki hemşerilerimizi aramaya var mıyız? Nazımızın geçtiği ne kadar tanıdık varsa bir şekilde ulaşacağız. Onları AK Parti ve Cumhur İttifakı adayına oy vermeleri için ikna edeceğiz. Bir zamanlar yanımızda olup da beklentileri karşılanmayınca başka taraflara dümen kıran cambazlara karşı da uyaracağız.

“Aramıza nifak sokmaya çalıştılar”

Milletimizin birliğini hedef alan çevreler Maraş'ta Çorum'da Sivas'ta provokasyonlar denediler. Aramıza nifak sokmaya çalıştılar. Sosyal barışımızı bozmaya yeltendiler. Bir kısmında başarılı da oldular. Gezi hadisesinde sokaklarımızın ateşe verilmesinden FETÖ'cülerin 15 Temmuz ihanetine kadar bu saldırıların arkası kesilmedi. Tüm saldırıları püskürttük, vatanımızı bölme planlarını sildik attık. Teröristlerin inlerini başlarına geçirdik. Şu anda terör örgütleri kaçacak delik arıyor.

Son 10 yılda yaşadıklarımızı başka ülke yaşasa yerle yeksan olmaktan kendini kurtaramazdı. Biz tüm sıkıntıları göğüsledik. Milletimizin birlik ve beraberliğine halel getirmedik. Memurun, işçinin, emeklinin aylıklarında yüzde 50'ye varan artışa gittik. Banka promosyonlarının yükseltilmesi gibi önlemleri devreye aldık. Bankalar 8-12 bin lira promosyonlar için başvuruları almaya başladı.

“Muhalefet mi kartel mi belli değil”

Daha önce enflasyon tek haneli rakamlara biz indirdiysek aynısını yine biz başaracağız. Milletimden bize güvenmesini istiyorum. Muhalefetin sırtında yumurta küfesi yok ama bizim var. Onlar meydanlarda atıp tutmayı sonra da hatırlamıyorum diyerek verdikleri sözlerin üstüne yatmayı sever. Vatandaşın oyunu almak için bol keseden vaat dağıttılar ama projelerinin neredeyse hiçbirini hayata geçirmediler. Bunların becerdikleri tek iş kara paradan kule inşa etmek. Nereden geldiğini ve nereye gittiğini açıklayamadıkları dolar, avro balyalarını altı yedi kişi bir araya gelip kule yapıyor. Bunun dışında eserleri yok. Bu ülkenin ana muhalefet partisi mi yoksa gayri meşru işler yapan kartel mi olduğu belli değil. Biz asla böyle olmadık. Hep söz namustur düsturu ile hareket ettik. Hesapsız, kitapsız, ülkemize zarar verecek taahhütlerden uzak durduk.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU