Gazze’de ateşkes için Hamas ve İsrail'in “şartlarını hafifletmeye” yönelik bir öneri

Şarku'l Avsat'a konuşan kaynak: Gazze’de ramazan ayı başlamadan önce ateşkes anlaşmasına varılması için ABD ile temaslar yoğunlaştı

İsrail'in dün Refah'a düzenlediği bombardımanda yıkılan bir bina / Fotoğraf: DPA

Mısır, Katar ve ABD ile yardımlaşarak İsrail ile Hamas hareketi arasında esir takasının da yer aldığı yeni bir ateşkes anlaşmasına varılması amacıyla arabuluculuk çabalarını yoğunlaştırdı. Öte yandan Hamas Hareketi, Hamas liderlerinden bir heyetin Kahire'ye gittiğini duyurdu. Washington’dan yapılan bir açıklamada ise ‘ABD Başkanı Joe Biden'ın danışmanının çarşamba ve perşembe günleri Mısır ve İsrail'i ziyaret edeceği’ belirtildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Mısırlı bir kaynak, şu an Kahire'de yürütülen temasların, İsrail ile Hamas'ın görüşlerini birbirine yakınlaştırmayı ve ramazan ayı başlamadan önce ateşkes ve esir takası konusunda bir anlaşmaya varılması için tarafların öne sürdüğü şartları hafifletmeyi amaçladığını söyledi. Kaynak, Hamas Hareketi’nden bir heyetin Kahire'de yetkililerle çeşitli önerileri görüşmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Kahire'nin son dönemde başta ABD olmak üzere konuyla ilgili tüm taraflarla temaslarını yoğunlaştırdığının altını çizen kaynak, Hamas ve İsrail arasında kabul edilebilir bir anlaşmaya varılmasının artık gerekli hale geldiğini vurguladı.

Son temaslar, Kahire'nin bir haftayı aşkın bir süre önce Katar Başbakanı'nın yanı sıra Mısır, İsrail ve ABD'nin istihbarat başkanlarının katıldığı dörtlü bir toplantıya ev sahipliği yaptığı önceki toplantıların devamı niteliğinde gerçekleşirken, Paris'te yapılan benzer bir toplantıda sunulan ateşkese yönelik önerinin görüşüldüğü önceki toplantı herhangi bir anlaşmaya varılamadan sona ermişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Paris’teki toplantıda açıklanan eylem planında ‘esir takası ve her biri 45 gün süren üç aşamalı bir ateşkes’ önerilmişti. Hamas Hareketi, buna daha ayrıntılı bir öneriyle yanıt verirken, İsrail Hamas’ın önerisini reddetti. Bazı gözlemciler, İsrail ile Hamas arasındaki görüş ayrılıkları çerçevesinde ateşkes anlaşmasına varılması ihtimali olmadığını düşünürken, bazıları ise şu an yalnızca 45 günlük ilk aşamanın uygulanabileceğini ve bu süre zarfında esir takasının yapılabileceğini öne sürdü.

Öte yandan Filistinli kaynaklar dün, Gazze Şeridi'nde ateşkesin sağlanması ve İsrail ile Hamas arasında esir takası anlaşmasına varılması amacıyla Kahire'de yeni bir önerinin tartışıldığını açıkladı. Londra merkezli Arap Dünyası Haber Ajansı’nın (AWP) Gazze Şeridi dışındaki Filistinli kaynaklardan aktardığına göre, yeni öneri, 45 günlük bir ateşkes yapılmasını ve serbest bırakılan her İsrailli rehine için ateşkes günlerinin sayısının arttırılmasını öngörüyor.

AWP’nin haberine göre, öneri, İsrail’de tutuklu Filistinli mahkumların serbest bırakılması karşılığında Gazze'de tutulan İsrailli rehinelerden yaşlı erkeklerin ve tüm kadınların serbest bırakılmasını ve Gazze Şeridi'nin kuzeyi ile Gazze şehrine daha fazla insani yardımın girmesini içerirken, Gazze Şeridi’nin güneyine yerinden edilenlerin ikamet bölgelerine geri dönüşlerini kapsamıyor. Kaynaklara göre yeni öneride ayrıca, ‘ilk aşamada sağlanan geçici ateşkesin ardından kalıcı bir ateşkesin’ tartışılacağı başka aşamaların olması yer alıyor.

Filistin'in eski Kahire Büyükelçisi Berekat el-Ferra, öne çıkan meselelerin çözülmesi ve ateşkes konusunda anlaşmaya varılmasının önündeki engellerin kaldırılması amacıyla şu an Kahire'de yürütülen temasların önemine dikkati çekti. Şarku'l Avsat'a konuşan Ferra, Mısır ve Katar’ın ortak arabuluculuk çabalarının ramazan ayı başlamadan önce ateşkes anlaşmasına varılması için zamana karşı yarıştığını belirtti. Ferra, mübarek ramazan ayında Gazze Şeridi'ndeki trajik insani durumun devam etmesinin akıl almaz olacağının altını çizdi.

Ferra, öneride önceki ateşkes gibi yedi gün değil, aylarca hatta daha uzun süre devam edebilecek uzun soluklu ve geçici bir ateşkesin yer aldığını belirtti. Ferra, İsrail ile Hamas Hareketi arasındaki anlaşmazlıklara rağmen Mısır-Katar ortak arabuluculuğu ve ABD’nin Tel Aviv üzerindeki baskısının bir anlaşmaya varılmasının ve görüşlerin yakınlaştırılmasının önünü açacağını vurguladı.

Öte yandan dün İsrail gazetesi Maariv'e konuşan diplomatik kaynaklar, ABD'nin Ortadoğu temsilcisi Brett McGurk'ün Mısır’da üst düzey yetkililerle geçici bir ateşkes anlaşmasına varılması ve İsrail ordusunun Gazze'nin güneyindeki Refah'a düzenlemesi beklenen askeri harekatın engellenmesi amacıyla çeşitli görüşmeler gerçekleştirmeyi planladığını söyledi. Maariv gazetesinin aktardığına göre, McGurk'ün ziyareti, şu sıralar tartışılan yeni ateşkes anlaşmasıyla ilgili de olabilir.

Diğer taraftan Hamas Hareketi’nden salı günü yapılan açıklamada, Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye liderliğindeki bir heyetin Kahire'ye gittiği belirtildi. Açıklamada, Hamas heyetinin Mısırlı yetkililerle siyasi meseleler, sahadaki koşullar, saldırıların durdurulması, Gazze sakinleri için huzurun sağlanması ve Filistin halkının hedeflerine ulaşması amacıyla sarf edilen çabalarla ilgili görüşmeler yapacağı kaydedildi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU