Uğur Dündar’a “Binali Yıldırım’a hakaretten” 5 ay boyunca haftada en az 2 saat kitap okuma cezası

Deneyimli gazeteci Uğur Dündar’ın 5 Nisan 2014’te yayınlanan bir köşe yazısı nedeniyle yargılandığı davada 11 ay 20 günlük hapis cezası, 5 ay 25 gün süreyle haftada en az 2 saat kitap okumaya çevirdi

Fotoğraf: Twitter/@ugurdundarsozcu

Gazeteci Uğur Dündar,  yazdığı bir köşe yazısında “Binali Yıldırım’a hakaret ettiği” gerekçesiyle yargılandığı davada, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Dündar’a verilen cezayı 5 ay 25 gün süreyle haftada en az 2 saat kitap okumaya çevirdi. 

Uğur Dündar ceza hakkında Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

Neye üzülüyorum biliyor musunuz? Beraat bekleyen kitaplar yazmış bir yazara, kitap okumanın ceza olarak düşünülmesine! 

Yargı reformu dedikleri bu mu yoksa? Neyse… Bize yeni bir kitap konusu çıktı! İleride okullarda ders olarak okutulur! Acı ama gerçek!” 


Avukat Yılmaz: Binali Yıldırım, 15 Temmuz sonrası tüm davalarından vazgeçmişti

Mahkeme kararını değerlendiren Sözcü Gazetesi avukatı İsmail Yılmaz, Binali Yıldırım’ın 15 Temmuz sonrası tüm şikayetlerinden ve davalarından vazgeçtiğini hatırlatarak şunları söyledi:

Aslında burada yeni bir durum söz konusu. Çünkü hakaret iddiası olan şahıs bu konuda şikayetini geri almıştır. Müşteki şahısın iradesine itibar gösterilip mahkemenin düşme kararı vermesi gerekirdi.
 


Kaldı ki Sayın Binali Yıldırım, geçtiğimiz belediye seçimi döneminde Uğur Dündar’ın canlı yayın televizyon programının yönetim işini üstlenmesini istemiştir. Bu da Uğur Dündar’a duyduğu güvenin göstergesidir. 

Bunları dikkate alıp Uğur Dündar hakkında beraat kararı verilmesi gerekirken böyle bir cezanın verilmesi hoş olmamıştır.

Binali Yıldırım’ın iradesinin aksine karar alınmıştır. Yıldırım’ın da bu cezadan hoşnut olacağını sanmıyoruz. Tam tersine bu karar onu da rahatsız edecektir.  

Bu karar, kesin karar değildir. Yargıtay’a temyiz başvurusu yapacağız. Umarız Yargıtay kararı düzeltir

Davanın geçmişi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede Uğur Dündar’ın 5 Nisan 2014 tarihinde Sözcü Gazetesi’nde yazdığı bir köşe yazısında, Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddası yer amış, Dündar’ın 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 9 Ekim 2015’te görülen davada Uğur Dündar “hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Yerel mahkeme kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından dava, Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı.

Binali Yıldırım “Moderatör” olarak Uğur Dündar’ı istemişti

23 Haziran Yerel Seçimleri öncesi AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP’li rakibi Ekrem İmamoğlu ile ortak yayını Uğur Dündar’ın yönetmesini istemişti. Ancak Dündar, teşekkür ederek moderatörlük görevini reddettiğini açıklamıştı. 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU