HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri hakkında soruşturma

Oturma eylemi yapan ailelerden biri, HDP gençlik kollarından 3 kişinin kendilerini tehdit ettiğini ileri sürmüştü

Diyarbakır'da aileler, çocuklarının dağa kaçırıldığı gerekçesiyle 6 gündür HDP binası önünde oturma eylemi gerçekleştiriyor / Fotoğraf: AA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, dağa kaçırılan çocuklarının dönmesini isteyen ailelerin tehdit edildiği gerekçesiyle HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri hakkında soruşturma başlatıldı.

Çocuklarının HDP tarafından PKK’ya kaçırıldığını iddia eden Biçer ailesi, HDP Bağlar İlçe Gençlik Kolları üyesi 3 kişinin, oturma eylemlerini sonlandırmak için kendilerini uzun namlulu silahlarla tehdit ettiğini öne sürmüştü.

Bunun üzerine harekete geçen savcılık, parti il ve ilçe örgütleri hakkında soruşturma başlattı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ulusal ve yerel basın yayın organlarında, çocuklarının PKK terör örgütünün elinden kurtarılmasıyla ilgili oturma eylemi yapan ailelerin terör örgütü yandaşları tarafından, eylemlerini bitirmeleri için tehdit edildikleri ve çocuklarını kandırarak terör örgütüne HDP’lilerin götürdüğü şeklinde çıkan haberlerle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere PKK terör örgütü tarafından çocukları kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır il binası önündeki oturma eylemleri Hacire Akar’la başlamış ve akabinde 15 ailenin daha katılımıyla büyüyerek devam etmiştir. 

Bu süreçte ailelere ülke kamuoyundan yoğun destek verenler olduğu gibi, örgüte müzahir kişiler ve örgüt yanlıları tarafından da çeşitli taciz ve tehditler edilmeye başlanmıştır. 

Bununla ilgili olarak emniyet birimlerine, bütün oturma eylemi yapan ailelerin korunması için tedbir alınması yönünde talimat yazılmış, aileleri tehdit eden kimliği belirlenmeye çalışılan kişilerle ve çocuklarının kandırılarak PKK terör örgütüne katılmasını sağladıkları iddia edilen HDP il ve ilçe yöneticileriyle ilgili adli soruşturmalar başlatılmıştır

 

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU