Epstein davası: Google'ın kurucularından Sergey Brin de adayı ziyaret etmiş

Trump, Clinton ve Prens Andrew da Epstein'in ziyaretçileri arasında

Sergey Brin (solda), 2007'de evlendiği Wojcicki'den 2015'te ayrılmıştı (Reuters)

Google'ın kurucu ortağı Sergey Brin'in, pedofili ve fuhuş ağı oluşturma suçlamasıyla yargılanırken hapishanede ölü bulunan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein'in adasını ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Epstein davasında yeni yayımlanan dosyalara göre, milyarderin fuhuş ağının mağdurlarından Sarah Ransome, ABD'nin tanınmış gazetelerinden New York Post'un (NYP) eski muhabirlerinden Maureen Callahan'a 2016'da gönderdiği e-postalarda, Brin ve o dönemki eşi Anne Wojcicki'yle görüştüğünü savundu.

E-postalarda Ransome, Brin ve Wojcicki'nin Epstein'in ABD'ye bağlı Virjin Adaları'ndaki Little St. James adasında yer alan malikanesine geldiğini, kendisinin onlarla fotoğraf çektirdiğini ve bunları göndermek istediğini ifade ediyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Görüşmenin tam olarak ne zaman yapıldığına dair tarih paylaşmayan Ransome, e-postada "Sergey yeni uçurtma sörfünü bizim kızlarla denemek için sabırsızlanıyordu. İkiliyle adayı ziyaret ettikleri gün tanıştım" diye yazıyor.

NYP, Brin ve Google'ın yorum taleplerine yanıt vermediğini aktardı.

Brin ve Epstein'in ilişkisi, temmuzda davayla ilgili paylaşılan dosyalarda da yer almıştı. Buna göre Epstein, Brin'in New York merkezli JPMorgan Chase bankasına 2004'te müşteri olmasını sağlamıştı. Google'ın ortak kurucusunun bankadaki hesabına 4 milyar dolar yatırdığı bildirilmişti.   

Öte yandan son yayımlanan dava dosyalarında Ransome, başka bir e-postasında eski ABD Başkanı Donald Trump'ın "bir arkadaşıyla cinsel ilişkiye girdiğini" de iddia ediyor. 

Yazışmalarda ayrıca Epstein'in Trump'ın yanı sıra adadaki kadınlarla cinsel ilişkiye giren eski ABD Başkanı Bill Clinton, Prens Andrew ve Britanyalı iş insanı Richard Branson'ın videolarını çektiği de öne sürülüyor. 

Branson'ın kurduğu Virgin Group'tan yapılan açıklamada, Ransome'un 2019'da New Yorker'a verdiği söyleşide, "Epstein davasına dikkat çekmek için seks kasetlerine dair iddialar uydurduğunu kabul ettiğine" dikkat çekildi. Ransome, "ailesinin ve kendisinin başına kötü şeyler gelmesini istemediği için" suçlamaları geri çektiğini söylemişti. 

Trump'ın sözcüsü Steven Cheung da suçlamaların asılsız olduğunu ileri sürdü. Prens Andrew, daha önceki açıklamalarında Epstein'i tanıdığını söylemiş fakat fuhuş ağıyla bir ilgisi olmadığını iddia etmişti. Clinton'ın sözcüsü Angel Urena ise açıklama yapmadı. 
 


Epstein olayı

18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna yönelik cinsel istismar ve fuhuş ağı kurma suçlamasıyla yargılanan Jeffrey Epstein, tutuklandıktan sonra nakledildiği New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'ndeki hücresinde 10 Ağustos 2019'da ölü bulunmuştu.

Epstein'ın kız arkadaşı Ghislaine Maxwell de kızların fuhuş ağına katılmasını sağladığı gerekçesiyle Haziran 2022'de 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Öte yandan Epstein'ın mağdurlarından Virginia Giuffre, Prens Andrew'un New York ve Londra'da kendisini 17 yaşındayken taciz ettiğini öne sürerek 2021'de New York'ta dava açmıştı. Tarafların Şubat 2022'de anlaşmasının ardından dava bir ay sonra kapanmıştı.


Independent Türkçe, New York Post, AA, New Yorker, Daily Mail

DAHA FAZLA HABER OKU