Selçuk Bayraktar'ın şirketine, Sabah ile ATV'nin sahibine ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni yapan firmaya 14 milyar liralık teşvik

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 5 projeye devlet teşviki verildi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle değeri 14 milyar lirayı bulan 5 yatırım teşvik kapsamına alındı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, teşvik verilecek kuruluşlar arasında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'a ait Baykar da var. Ayrıca, ATV ve Sabah'ın sahibi olarak bilinen Kalyon grubu ile ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni inşa eden Rönesans grupları da teşvikten faydalanacak.

KDV istinası, stopaj desteği, yer tahsisi

Baykar’ın İstanbul Esenyurt’ta 600 milyon liralık ve sekiz yıllık yatırım öngörülen insansız hava araçları ve akıllı sistemler üretim tesisi teşvik listesine eklendi. Teşvik planına göre Bayraktar'ın şirketi, yapılacak işler için gümrük vergisinden muaf olacak. KDV istisnası sağlanacak ve ödenen de geri iade edilecek. Yatırım kapsamında yüzde 100 vergi indirimi ile yüzde 120 yatırıma katkı oranı sağlanacak. Şirketin 10 yıl boyunca sigorta primi işveren hissesini devlet ödeyecek. Gelir vergisi stopaj desteği de teşvik kapsamında olacak. Bayraktarların yatırımına ilişkin yer tahsisi de devlet tarafından yapılacak. Ayrıca diğer şirketlere yapılmayan en büyük teşvik de damadın şirketine yapılacak. Teşvik kapsamında “İzin, tahsis, ruhsat, lisans ve tesciller ile diğer kısıtlayıcı hükümler için yasal ve idari düzenleme” teşviki sadece Bayraktarlar için sağlanacak.

Kalyon'a sigorta primi desteği, KDV istinası ve iadesi

ATV ve Sabah grubunun sahibi Kalyon da teşvik listesinde kendisine yer buldu. Kalyon’un Ankara’da 1 milyar 991 milyonluk “komple yeni yatırım” olarak belirtilen güneş paneli üretim projesi için gümrük vergisi, KDV istisnası, KDV iadesi, yüzde 100 vergi indirim oranı, yüzde 70 yatırıma katkı oranı, 10 yıl sigorta primi ve gelir vergisi desteği öngörüldü. 

Kalyon için ayrıca 57 milyon liralık nitelikli personel desteği, 300 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren 10 yıllık faiz veya kâr payı desteği, 10 yıla kadar 240 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si oranında enerji desteği verilmesi kararlaştırıldı.

8 milyar 225 milyon lira yatırım

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin inşaatını üstlenen Rönesans Holding de teşvik listesinde yer alıyor. Rönesans Holding ile Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach ortaklığıyla hayata geçirilecek “Polipropilen Üretim Tesisi” için verilen teşvikin kapsamı da genişletildi. Yatırım miktarı 8 milyar 225 milyon 99 bin 999 lira olarak belirtildi. Bu kapsamda şirkete gümrük vergisi, KDV istisnası ve iadesi, yüzde 100 oranında vergi indirimi ve yatırıma katkı oranı, 10 yıl boyunca sigorta primi işveren hissesi desteği ve gelir vergisi stopajı desteği verilmesi öngörüldü. Holdingin 30 nitelikli personel sayısı olarak belirttiği kararda, ayrıca 45 milyon lira değerinde nitelikli personel desteği, 10 yıllık ve 100 milyon lirayı aşmamak üzere enerji desteği ile yatırım yeri tahsisinin de devlet tarafından sağlanmasına karar verildi.
 

Independent Türkçe, Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU