İsrail, Lübnan’ın güneyinde ‘yıkım’ aşamasına geçti

İki ülke arasındaki sınır bölgesi dün, savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez yoğun hava bombardımanına tanık oldu

İsrail’in Ayta Eş Şaab kasabasına düzenlediği hava saldırısının ardından yükselen dumanlar / Fotoğraf: AP

Lübnan’ın güneyinde yıkım aşamasına geçen İsrail, sınırda eşzamanlı hava saldırıları gerçekleştirdiği Temmuz 2006 savaşından bu yana en şiddetli hava saldırısını gerçekleştirerek, sınır kasabası Aytarun’daki bir mahalleyi tamamen yok etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsrail’e ait savaş uçakları ise, Lübnan toprakları üzerinde yoğun bir şekilde uçarak, başkent Beyrut’a ve ülkenin kuzeyine ulaştı.

İki ülke arasındaki sınır bölgesi dün, savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez yoğun bir hava bombardımanına tanık oldu.

Aktivistlerin sosyal medyada paylaştığı videoda, bölgedeki ormanlık alanları aynı anda hedef alan yaklaşık altı hava saldırısı belgelendi.

Hava saldırıları sınır kasabası Aytarun’daki bir yerleşim bölgesini hedef alırken, saldırılar sonucu bölgedeki bir mahalle tamamen yıkıldı.

Olay yerine ambulans ekipleri sevk edilirken, saha kaynaklarının edindiği bilgiye göre mahallede 4 sivil yaralandı.

İsrail ordusunun, hava saldırılarıyla özellikle sınırdaki açık alanları hedef alarak, evlere ve yerleşim bölgelerine doğru ilerlediği görüldü.

Hizbullah ise, Yara kışlasının güneyinde, batı kesimindeki yeni İsrail ordu karargahına silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada, SİHA’ların hedeflerini isabetli bir şekilde vurduğu ve düşman saflarında teyit edilmiş kayıplara neden olduğu bilgisi de verildi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU