Elon Musk, Walt Disney patronuna çıkıştı: "Derhal kovulmalı"

"Walt Disney mezarında takla atıyor"

Musk, Twitter'ı geçen yıl yaklaşık 44 milyar dolara satın almıştı (Reuters)

Elon Musk, Disney'in Twitter'dan reklamları çekmesinin ardından şirketin CEO'su Bob Iger'ın kovulmasını istediğini söyledi.

Teknoloji milyarderi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Iger için "Derhal kovulmalı. Bob'un bu şirkete yaptıkları yüzünden Walt Disney mezarında takla atıyor" ifadelerini kullandı.

Musk'ın gönderisi, Facebook ve Instagram'da çocuk istismarı içeriklerinin engellenmediğine yönelik iddiaların ardından geldi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD'nin New Mexico eyaletinde salı günü açılan davada, Meta'nın kullanıcıları bu içeriklere karşı koruyamadığı savunularak, "Facebook ve Instagram'ın, çocuk istismarcıları için pazar yeri haline gelmesine izin verdiği" öne sürüldü. Davada Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in de yeterli önlemlerin alınmasını sağlayamadığı iddia edildi. 

Musk, Twitter'daki gönderisinde Disney'in bu platformlardan reklamlarını çekmemesini eleştirerek Iger için "Çocuk istismarı içeriklerinin yanında reklam vermenin havalı olduğunu düşünüyor" dedi. 

Walt Disney ya da Iger, Musk'ın paylaşımıyla ilgili henüz açıklama yapmadı.
 


Teknoloji milyarderi, ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ın (NYT) 29 Kasım'da düzenlediği DealBook Summit etkinliğinde de Twitter'dan reklamlarını çeken firmalara çıkışmıştı.

"Reklam vermeyin. Eğer bana reklam ve parayla şantaj yapacaksanız, gidin kendinizi b**erin" ifadelerini kullanan Musk, bunun ardından "Hey, Bob" diyerek Twitter'dan reklamlarını çeken Iger'a da seslenmişti. 

Öte yandan aynı söyleşide Musk, Yahudi düşmanlığı yaptığı gerekçesiyle tepki toplayan tweeti için de özür dilemişti. Elektrikli otomobil devi Tesla'nın CEO'su, paylaşımına dair "Platformda şimdiye dek yaptığım en aptalca şeylerden biriydi. Özür dilerim" demişti.
 


Teknoloji milyarderi, Twitter'da 16 Kasım'da @breakingbaht adlı kullanıcının "Yahudi toplumunun beyazlara karşı nefretle hareket ettiğini" öne sürdüğü gönderisine, "Gerçeği söyledin" diye yanıt vermişti. Musk daha sonra ABD merkezli İftira ve Karalamayla Mücadele Birliği'ni (ADL) eleştiren paylaşımlar da yapmıştı. 

Bunun ardından başlayan tartışmada Beyaz Saray da Musk'a tepki göstererek "Yahudi düşmanlığını teşvik ettiğini" savunmuştu. 
 


ABD merkezli kâr amacı gütmeyen medya analizi grubu Media Matters'ın 16 Kasım'da yayımladığı raporda, Twitter'da Coca Cola, IBM ve Apple gibi dev firmaların reklamlarının, Nazi yanlısı paylaşımlarla birlikte yayımlandığı savunulmuştu. 

Musk, Media Matters'a 21 Kasım'da dava açarken, söz konusu firmalar da reklamlarını platformdan çekmişti. NYT'nin aktardığına göre firmaların bu hamlesiyle platform 75 milyon dolara yakın kayba uğrayabilir.


Independent Türkçe, CNN, New York Post, New York Times, Wall Street Journal

DAHA FAZLA HABER OKU