Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 yılın sonunda 1,3 trilyon doları aşan ekonomik büyüklüğe sahip olacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 3 saat 45 dakika sürdü, toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalar yaptı

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada; herkesi Orta Vadeli Programa destek olmaya davet ederek, anayasa çalışmalarına yoğunllaşacaklarını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Son kabine toplantımızdan bu yana özellikle dış politika kulvarında bir yoğun gündemimiz vardı. Cezayir Dışişleri Bakanı ve ABD Müslüman Kuruluşlar Konseyi heyetini kabul ettik. Aynı gün gelecek 3 yıl boyunca ekonomide yol haritamız olacak orta vadeli programı kamuoyumuzla paylaştık. Katılımcı bir anlayışla hazırladığımız programın iş dünyasında memnuniyetle karşılandığını gördük. Uluslararası yatırımcıların programa tepkisi de son derece olumluydu. Dünya Bankası grubunun 17 milyar dolarlık yatırım paketinin üzerine 18 milyar dolarlık yeni bir yatırım paketi eklemesi bunun bir işaretiydi. Ülkemize yönelik önyargılar kırıldıkça inşallah yatırım rakamların daha da yükseldiğini göreceğiz."

"15 bin dolara yaklaşan kişi başına milli geliri yakalayacağız"

"3 yılın sonunda 1,3 trilyon doları aşan ekonomik bir büyüklüğü ve 15 bin dolara yaklaşan kişi başına düşen milli geliri yakalayacağız. Orta vadeli planın tamamlayıcısı niteliğindeki 12. Kalkınma Planı'nı ve hükümet programını yakında milletimizin ve iş dünyamızın takdirine sunacağız. Çağrımı yinelemek istiyorum: Türkiye Yüzyılı'nı biz ilan etmiş olsak da bu vizyon 85 milyon tamamının milli hedefi, ülküsü ve idealidir. Türkiye'yi büyütmek ve güçlendirmek hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun hepimizin ortak gayesidir. Siyaset arenasında verdiğimiz mücadelenin amacı da zaten budur. Milletimizin her bir ferdini orta vadeli programa destek olmaya davet ediyorum."

"G-20'de aktif rol oynayacağız"

"Hindistan'da düzenlenen 18. G-20 Liderler Zirvesi'nde ülkemizin tezlerini kararlılıkla savunduk. Zirve kapsamındaki programlarda iklim değişikliği, terörle mücadele ve düzensiz göç meselelerinde Türkiye'nin yaptığı katkılara dikkat çektik. Küresel adaletsizliklerin giderilmesi için atılabilecek müşterek adımları gündeme taşıdık. Dünyanın en büyük ekonomilerini aynı çatı altında buluşturan G-20'de aktif rol oynamaya bundan sonra da devam edeceğiz."

"Anayasa çalışmalarına yoğunlaşacağız"

"Ulucanlar Cezaevi'nde düzenlenen yeni anayasa sempozyumunda darbecileri nefretle anarken 12 Eylül mağdurlarını da saygıyla yâd ettik. Bir daha darbeler yaşanmamasını, milletimizin evlatlarını bir sağdan bir soldan mantığı ile asılmaması için daima teyakkuz halinde olacağız. Cumhur İttifakı olarak ülkemizi sivil ve özgürlükçü anayasaya kavuşturmak için yeni yasama döneminde çabalarımızı yoğunlaştıracağız."

Gençlere telefon ve bilgisayar vaadi

"Örgün eğitimindeki üniversiteli gençlerimize vaadimiz olan cep telefonu ve bilgisayar desteğini hayata geçiriyoruz. Üniversiteli gençlerimize piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceğiz. Cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4'ünü bilgisayarlar için yüzde 16,7'sine kadar bir tutarda destek sağlayacağız. Bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. Gençlerimiz bu haklarını istedikleri üç mobil şebeke operatörlerinin üzerinden kullanabilecekler. Her iki desteğe ilişkin uygulama esasları bakanlıklarımızca belirlenecektir.

18 yaşına giren tüm gençlerimize 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere Genç Kart vereceğiz. Bu karta sahip tüm gençlerimiz müze, tiyatro, sinema gibi kültür ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerdir. Zaman içinde gençlerimize sunula imkanları daha da genişleteceğiz."

"Daha adil bir dünya mümkün"

"Türk demokrasisinin gücünü ve milletimizin iradesine sahip çıkma azmini gösteren son seçimlerle birlikte Türkiye'ye yönelik ilgi tüm dünyada artmış durumdadır. Bu hakikati BM Genel Kurulu'na katıldığımızda bir kez daha müşahede ettik. BM'nin tam karşısında yer alan Türk Evimiz bu sene de diplomasimiz en önemli merkezlerinden biriydi. Amerikan iş dünyasında bir araya geldik. Space X ve Tesla şirketlerinin kurucusu Elon Musk'ı kabulümüzde, kendisini ülkemize yatırım yapmaya davet ettim. 'Dünya beşten büyüktür' tezimize hak ve destek verenlerin sayısı günden güne artıyor. Son olarak BM Genel Sekreteri ülkemizin tezlerine benzer ifadelerle reform çağrısında bulundu. Sorunlar ve adaletsizlikler büyüse de daha adil bir dünyanın mümkün olduğunu tüm samimi duygularımızla dile getirdik. Tüm temaslarımızda dünyada ağırlığı ve itibarı artan Türkiye gerçeğine bir kez daha şahit olmanın bahtiyarlığını yaşadık."

Aile kurumu güçlendirilecek

"Türkiye olarak toplumun ve insanlığın temeli olan aile müessesesinin korunmasının çabalarına bayraktarlık yapmakta kararlıyız. İlk adımımızı BM kürsüsünden verdiğimiz net mesajlarla atmış bulunuyoruz. Ülkemizde hayata geçireceğimiz özgün projelerle hem örnek olacak hem de aile kurumunun güçlendirilmesini sağlayacağız. Seçim döneminde milletimize verdiğimiz sözlerden biri de Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasıydı."

"Aile ve Gençlik Bankası kurulacak"

"Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesini, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projelerimizi tamamladık. Önümüzdeki günlerde, Cumhur İttifakı'ndaki ortaklarımızla Aile ve Gençlik Bankası'na dair kanun teklifini Meclisimizin takdirine sunacağız. Bankaya gelir tesis etmek amacıyla doğal gaz, petrol, madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin belli bir kısmını buraya aktaracağız. Banka gelirleri tesis edilene kadar öncelikle aile ve gençlere yönelik pilot projeleri hayata geçirecek ve sonrasında  bu projeleri yaygınlaştıracağız. Yeni evlenen çiftlere faizsiz kredi imkanı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası gelirleri tesis edilene kadar bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacağız."

Nahçıvan ziyareti

"Dün Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal'in 'Türk Kapısı' olarak nitelendirdiği Nahçıvan'daki kardeşlerimizle kucaklaştık. 2020 yılındaki Bakü ziyaretimizde sözünü verdiğimiz 80 bin 150 metrelik Iğdır-Nahıçıvan doğalgaz boru hattının temelini attık. Ziyaretimiz önemli mesajlar da içeriyordu. Karabağ'daki terör unsurlarına yönelik Azerbaycan ordusu tarafından gerçekleştirilen operasyonun başarısından hepimiz gurur duyduk. Muzaffer Azerbaycan ordusunu buradan bir kez daha tebrik ediyorum.

Tam 30 yıl boyunca yaşadıkları onca acı, zulüm ve katliama rağmen Azerbaycanlı kardeşlerimizin Karabağ'daki Ermenilere yönelik sergilediği tavır her türlü takdirin üzerindedir. Operasyon sırasında sivillerin zarar görmemesi için tüm önlemler alınmıştır. Yıllardır bölgedeki çözümsüzlükten beslenen kimi devletlerin iddiaların tamamı safsatadan ve iftiradan ibarettir. Ermenistan'ın dışarıdan ve diasporadan gelen bu tür kışkırtmalara prim vermemesini diliyoruz. Ermenistan'ın huzuru, refahı komşularıyla kavgadan değil barıştan ve iş birliğinden geçmektedir. İnşallah Zengezur koridorunu en kısa sürede hayata geçirerek dost ve kardeş Azerbaycan'la demiryolu ve karayolu irtibatımızı kesintisiz hale getireceğiz."

Ulaşım yatırımları

"Bugün Ulaştırma Bakanımız gerek Zengezur koridoru gerek Irak ve Körfez ülkeleri ile birlikte hayata geçireceğimiz 'Kalkınma Yolu' gerekse ülkemizin diğer kritik ulaştırma projeleriyle ilgili kapsamlı bir sunum yaptı. Muhalefetin engelleme çabalarına rağmen son 21 yılda ülkemize kazandırdığımız devasa ulaştırma yatırımlarına yenilerini ekleyeceğiz."

"Tesis ettiğimiz güven ve istikrar ikliminde ülkemizin asırlık demokrasi ve kalkınma eksikliklerini gidermekle kalmadık, Türkiye Yüzyılı ufkunu aydınlatmayı başardık. 21 yıldır yaptığımız her işi, attığımız her adımı, elde ettiğimiz her neticeyi, karşılaştığımız büyük zorluklara rağmen verdiğimiz tarihi mücadeleler sayesinde gerçekleştirmiş bir hükümetiz. Vesayetle mücadele ettik. Üniformalı, cübbeli, klavyeli cuntacıların, her türden mandacıların oyunlarını bozduk. Vekalet savaşı yürüyen Terör örgütleriyle mücadele ettik. Adeta sınırlarımız içinde ve ötesinde istiklalimizi tekrar kazandık. Küresel ticaret çekişmelerinin ortasında üretimimizi ve ihracatımızı rekor seviyelerde büyüterek, rekabet gücümüz arttırdık."

"Türkiyesiz hiçbir proje olmayacak"

"Enerjide, doğal gazdan petrole, yenilebilir kaynaklardan batarya teknolojilerine kadar yeni pencereler açtık. Dünyayı esir eden salgın hastalıklara karşı her konuda örnek bir koruma kalkanı oluşturduk. Şimdi yeni sınamalarla karşı karşıyız. Her coğrafyada ve her platformda küresel statüko ile karşı karşıya kalmamız gayet tabii durumdur. Türkiyesiz hiçbir projenin hayata geçirilemeyecek denense bile başarılı olamayacaktır. Biz bunun sayısız örnek, teşebbüs ve niyetini gördük, yaşadık. Bu denemeleri yapanlar hepsi günün sonunda Türkiye'nin ortaklığına, müttefikliğine, desteğine talip olmak mecburiyetinde kaldılar. Tüm bu hakikatlere rağmen hala ham hayal peşinde koşanlar elbette var. Olmazların hepsi denendikten sonra onlar da gelip Türkiye'nin kapısını çalacaklardır."

6'lı Masa'ya: Tepindiler tepindiler hepsi ortadan yok oldu

"Bizimle bizi rakip görenler arasındaki fark; biz gittiğimiz her yerde medeniyetimizin mirası insani değerlerimizle kazanma anlayışımızla masaya oturuyoruz. Bizi rakip görenler, sömürge geçmişlerinin alışkanlığı, tek taraflı dayatmalarla masanın üzerinde tepinmeye çalışıyorlar. 6'lı masa, 16'lı masada olduğu gibi. Ne oldu, tepindiler tepindiler hepsi ortadan yok oldu. Dolayısıyla Türkiye'yi denklemden çıkarma, saf dışı bırakma hep başarısızlığa mahkum kalıyor. 

Unutmayın 'Coğrafya kaderdir' sözü sadece bizi bağlamıyor. Çünkü Türkiye'nin bulunduğu coğrafya bizimle beraber tüm bölgenin ve dünyanın kaderidir. Kim hangi oyunu kurarsa kursun, biz Rabbimizin takdirine boyun eğmiş millet olarak oyunları boza boza yolumuza devam ediyoruz. Türkiye'ye dost olan kazanır. Husumet besleyen kaybeder."

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU