Özgür Özel'den "CHP'nin diğer partilere vekil vermesine" eleştiri: Ankara'da Sadullah Ergin'i gördük "İnşallah isim benzerliğidir" dedim

"Biz CHP’yi altı ok ilkelerine bağlı, kurucu ilkelere saygılı ve bunları olgusal gerçekliği ile sahiplenen, günün şartlarına göre aşındırmadan güçlendiren reçetemizi koyacağız"

Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, FOX TV yayınında açıklamalarda bulundu.

Programda CHP'nin diğer partilere millervekili kontenjanı vermesini eleştiren Özel, "10 milletvekilini toplamda verileceğini düşünüyorduk. Yüzde 25’in üzerinde biz oy alırken hep birlikte yüzde 25 aldık. Öyle yerlere yerleştirildiler ki… Mesela biz 4 vekil çıkarıyoruz “gelin 5’te olun” orayı zorlayalım. Benim seçim bölgemde 4.sıraya DEVA’dan milletvekili geldi. Gelecek oylar da gelmedi. Balıkesir’e Bursalı aday geldi. 39 rakamını duyduk inanamadık. Ankara’da Sadullah Ergin’i gördük “İnşallah isim benzerliğidir” dedim" ifadelerini kullandı.

"CHP de şerbet içmemiştir"

İYİ Parti lideri Meral Akşener ve Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem'in ittifak açıklamaları ile ilgili de yorumlarda bulunan Özel şunları kaydetti:

Yüzde 50+1 koalisyonları bitirecek deniyordu, öyle değil. Bu sistem gelirse seçimlerin ertesi günü bir sonraki koalisyon konuşulmaya başlanır demiştim. Benim formülüm şu herkes olduğu gibi, kendisi gibi, tüm partiler kendi kimlikleri ve renkleri ile çıkıp yolunu yürümesi lazım. İhtiyaç varsa, bu sistemde tek başına kazanamıyorsan oturursun adil, kuralları belli ittifak protokolü yaparsın. Meral Hanım’ın söylediği de siyasetin gereğidir. Ortaya siyasetsiz bir siyaset çıkıyor. Muhalefetin sorunu ittifak siyaseti yüzünden siyasetsizleşme. Bir başkasını hoş tutmak için alacağı pozisyonu almamaktır. Biz CHP’yi altı ok ilkelerine bağlı, kurucu ilkelere saygılı ve bunları olgusal gerçekliği ile sahiplenen, günün şartlarına göre aşındırmadan güçlendiren reçetemizi koyacağız.

Akşener’in “zehir içtim sustum” sözleri için, "CHP de şerbet içmemiştir" ifadesini kullanan Özel, " İki partinin birbirine acımasızca vurduğu bir ortam doğru bir ortam değildir. Hepimiz ittifak ortaklarımıza geçmişle ilgili eleştirilerde bulunabiliriz ama bunu karşımızda da olabilir" diye konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU