Batılı yetkililer: Trump’ın birliklerini Suriye’den çekmesi IŞİD’i cesaretlendiriyor

Amerikalı üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Trump’ın askerlerini Suriye’den çekmeye yönelik açıklamalarının “IŞİD’e savaşa devam etmesi için cesaret verirken, müttefiklerin moralini bozduğunu” söyledi

Batılı yetkililer, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan askerlerini çekme kararı sonrasında, Suriye’deki son kalesini savunan IŞİD’in karşı saldırıya geçme cesareti bulduğunu söyledi. Buna örnek olarak geçtiğimiz hafta sonu iki İngiliz SAS komandosunun yaralandığı saldırı gösterildi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Pentagon Özel Kalem Müdürü Kevin Sweeney ve Washington’un IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün istifalarının en temel sebeplerinin Suriye'den çekilme kararı ile Afganistan’da asker sayısının azaltılması olduğu ifade edildi.

Trump’ın kararı, İngiltere dahil Suriye’de askeri birlikleri olan müttefiklerde derin endişeye yol açtı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Amerikan birliklerinin ayrılmasının IŞİD yenilene kadar gerçekleşmemesi ve ABD’nin ortaklarını riske atmaması gerektiğini vurgulamıştı.  

Ancak bazı Batılı askeri kaynaklara göre, yaşanan belirsizlik ve kafa karışıklığından faydalanan IŞİD, savaşçılarını motive ederek saldırılar düzenlemeyi sürdürüyor.

Üst düzey bir İngiliz yetkili, son yaşananlar ile Taliban’ın pes etmeyip savaşa devam etmesi için bir mükafat olarak görülen, Afganistan’daki uluslararası güçlerin çekilmesinin vakitsiz duyurusu arasında benzerlik kurdu.

İngiliz yetkili, “İki askeri yaralayan saldırı, DAEŞ’le mücadelenin hiçbir şekilde bitmemiş olduğunu ve terör örgütünün tahrip gücü yüksek silahlara hala erişebildiklerini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Yetkili, şunları kaydetti:

“DAEŞ’in ABD birliklerinin çekilmesinden önce operasyonlarını artırıp artırmamaları konusunda gerçek soru, Amerikan güçlerini dışarı çıkardıklarını ‘kanıtlamak’la ilgili. Tıpkı Taliban’ın Afganistan’ın Helmand vilayetinde yapmaya çalıştığı gibi." 

Amerikalı üst düzey bir güvenlik yetkilisiyse, "DAEŞ’in cesaretini kırmış ve onları geri püskürtmüş durumdayız. Ancak görevimiz henüz bitmedi ve vermemiz gereken mesaj, sonuna kadar tepelerinden ayrılmayacağımız olmalı. Bunun yerine (Trump’ın açıklamasından) aldığımız tek şey, ‘çekiyoruz’ oldu. Bu, DAEŞ’in savaşa devam etmesini sağlarken, müttefiklerimizin cesaretini kırar" dedi.  

Öte yandan Trump’ın çekilme açıklamasına hazırlıksız yakalanan IŞİD karşıtı koalisyondaki ülkeler, atacakları adımları gözden geçiriyor.

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, ülkesinin sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini açıkladı.

“DAEŞ tehdidi karşısında kayıtsız kalamayız. DAEŞ’in boğazına çökmeye devam etmek zorunda olduğumuzun farkındayız” diyen Williamson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgedeki hakimiyetlerini sona erdirinceye kadar DAEŞ’i ortadan kaldırma operasyonlarımıza devam etmek zorundayız. Bunlar, İngiltere için bir tehdit ve tehditlere Irak ve Suriye gibi ülkelerde karşılık vermek daha güvenli.”

Trump’ın hamlesi sonrası konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ülkesine bağlı birliklerin görevlerini sürdüreceğini söyledi.

Macron, “Suriye konusunda alınan karar karşısında derin bir üzüntü yaşıyoruz. Müttefik olmak, omuz omuza mücadele etmek demek. Bu, bir devlet başkanı ve ordu lideri için en önemli husustur. Ayrıca tüm müttefikler birbirine güven telkin etmeli” açıklamasında bulundu.

İngiliz ve Avrupalı yetkililer, terörist gruplar içindeki yabancı savaşçıların Batı’ya dönüp saldırıda bulunma ihtimaline karşı endişe taşıyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east

Independent Türkçe için çeviren: Elvide Demirkol

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU