ChatGPT'nin "etik sınırları olmayan" rakibi, dark web'de satılıyor

Europol, bu yapay zeka aracının siber suçlular için "son derece kullanışlı" olduğu uyarısını yapıyor

Yapay zeka aracı WormGPT, kısıtlamalarından hiçbiri olmaksızın ChatGPT'yle benzer işlevlere sahip (Unsplash)

Araştırmacılar "etik sınırları veya kısıtlamaları olmayan", ChatGPT tarzı bir yapay zeka aracının bilgisayar korsanlarına daha önce görülmemiş ölçekte saldırılar gerçekleştirme yolu sunduğu uyarısında bulunuyor.

Siber güvenlik firması SlashNext, üretici yapay zeka WormGPT'nin dark web'deki siber suç forumlarında pazarlandığını gözlemledi. Firma, bu yapay zeka aracını bilgisayar korsanlığı faaliyetlerinde kullanılabilecek, insan elinden çıkmışa benzeyen metinler üretebilen "sofistike bir yapay zeka modeli" diye tanımladı.

Şirket bir blog gönderisinde, "Bu araç, özelikle kötü niyetli faaliyetler için tasarlanmış, GPT modellerine bir siber suç alternatifi olarak kendisini sunuyor" açıklamasını yaptı.

İddiaya göre WormGPT çeşitli veri kaynaklarıyla eğitilmiş ve kötü amaçlı yazılımla ilgili verilere özellikle odaklanılmış.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

WormGPT'yi kullanarak testler gerçekleştiren araştırmacılar, bu yapay zeka aracına şüphe duymayan bir hesap yöneticisine hileli bir fatura ödetmek için baskı yapmayı amaçlayan bir e-posta oluşturması talimatını verdi.

OpenAI'ın ChatGPT'si ve Google'ın Bard'ı gibi önde gelen yapay zeka araçları, insanların bu teknolojiyi kötü amaçlarla suiistimal etmesini önleyen yerleşik korumalara sahip. Buna karşın WormGPT'nin suç faaliyetlerini kolaylaştırmak için tasarlandığı iddia ediliyor.

Araştırmacılar, deneyde WormGPT'nin yazdığı e-postanın "sadece dikkat çekici derecede ikna edici değil, stratejik bakımdan da kurnaz olduğunu ve sofistike oltalama saldırıları için yapay zeka aracının potansiyelini sergilediğini" iddia etti.

WormGPT'nin anonim geliştiricisi tarafından hack forumuna yüklenen ekran görüntüleri, bu yapay zeka botunun kötü amaçlı yazılım saldırıları için kod yazmak ve oltalama saldırıları için e-posta hazırlamak da dahil gerçekleştirebildiği çeşitli hizmetleri gösteriyor.

WormGPT'nin yaratıcısı, kullanıcıların "her türlü yasadışı şeyi yapmasına" olanak sağladığı için WormGPT'yi "meşhur ChatGPT'nin en büyük düşmanı" diye niteledi.

Güvenlik teşkilatı Europol'ün yakın tarihli bir raporu, ChatGPT gibi büyük dil modellerinin (LLM'ler) siber suçlular tarafından dolandırıcılık, başkasının kimliğine bürünme veya toplum mühendisliği saldırıları gerçekleştirmek için kötüye kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Raporda, "ChatGPT'nin bir kullanıcı komutuyla son derece özgün metinler hazırlayabilmesi, onu oltalama amaçları için son derece kullanışlı bir araç haline getiriyor" dendi.

Daha önce pek çok basit oltalama dolandırıcılığı bariz dilbilgisi ve yazım hataları nedeniyle daha kolay tespit edilebilirken, artık sadece temel bir İngilizce bilgisiyle bile bir kuruluşu ya da bireyi son derece gerçekçi şekilde taklit etmek mümkün.

Europol, LLM'lerin bilgisayar korsanlarına "daha hızlı, çok daha gerçekçi ve önemli derecede büyümüş ölçekte" siber saldırılar gerçekleştirme imkanı verdiği uyarısında bulundu.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU