Özdağ'dan "İçişleri Bakanı" açıklaması: "28 Mayıs'tan sonra konuşuruz" kararına bağladık, ben isterim, partim de ister

"Numan Bey, çözüm önerilerini anlattı bana, 5 milyon Suriyeli olduğunu söyledi. Onların geri dönüşüyle ilgili Suriye'nin kuzeyinde proje yaptıklarını, 1 milyon kişiyi göndereceklerini söyledi. Ben de orada yeni bir Afganistan oluşur dedim"

Fotoğraf: AA

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ,  Sözcü TV’de Gazeteci İpek Özbey’in Zafer Partisi’nin ikinci tur kararı ve gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

28 Mayıs'ta gerçekleşecek ikinci tur seçimleri ile ilgili konuşan Özdağ, "Bu seçimde Atatürk çizgisinde Türk milliyetçileri kuruluş esaslarını, Anayasa'nın ilk 4 maddesini ve 66. maddesini savunan seçmenler ve bunlar bizim seçmenlerimiz değil. Bir çok partide bizim gibi düşünen seçmenler var. Çok kirlilik vardı bu konularda, Türklük çıksın gibi. Biz Zafer Partisi olarak buraya kadar dedik ve bu noktada seçmenin büyük bir çoğunluğunun ortak talebi olan Anayasa'nın ilk 4 maddesinden vazgeçilmeyeceği hususunu gündeme getirdik" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Orada yeni bir Afganistan oluşur dedim"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile yaptığı görüşmeye ilişkin konuşan Özdağ, "AK Parti temsilcisi Numan Bey, çözüm önerilerini anlattı bana, 5 milyon Suriyeli olduğunu söyledi. Onların geri dönüşüyle ilgili Suriye'nin kuzeyinde proje yaptıklarını, 1 milyon kişiyi göndereceklerini söyledi. Ben de 'Orada yeni bir Afganistan oluşur' dedim. Rusya ve İran'la yapmış olduğunuz Astana Anlaşması'na göre aykırı dedim" ifadelerini kullandı.

Özdağ şöyle devam etti:

Görüşmeler bu noktada tıkandı. CHP Genel Başkanı ise bizim önerimiz olan 13 milyon sığınmacının 1 sene içerisinde vatanlarına dönmesi konusunda ortaya koyduğumuz projeyi kabul etti. Bundan dolayı biz de Kemal Bey'i desteklemeyi kabul ettik. Sabah yaptığım açıklamada tüm seçmene seslendim. Ülkemizin göçmenistan olmasını istemiyorsanız, sınırlarda tekrar güvenlik sağlansın istiyorsanız, çocuğunuza babanızdan aldığınız Türkiye'yi vermek istiyorsanız, ülkemizin varlığını konuşuyoruz; onun için Kemal Bey'e oy verin dedik. Türkiye'nin güvenliği konusunda Kemal Bey ile anlaştık.

"Ben isterim, partim de ister"

Özdağ, "destek karşılığında Kılıçdaroğlu'dan İçişleri Bakanlığı görevi istediği" iddiaları ile ilgili ise şunları söyledi:

Bakanlık meselesi hükümet kurulmadan konuşulacak bir şey değil. 6'lı Masa da arasında konuşmamış. 28 Mayıs'tan sonra konuşuruz kararına bağladık.  Ben isterim, partim de ister. Cumhurbaşkanı olacak Sayın Kılıçdaroğlu'nun yetkisi dahilinde diğer paydaşlarıyla konuşacağı konudur. Biz bunu sadece Kemal Bey ile konuşuruz.  Bizim için önemli olan Cumhuriyet'in kuruluş ilkelerinin muhafaza edilmesi, terörle, devletin varlığını savunacak politikaların savunulması ve sığınmacıların dönüşünü protokol ile netleştirdik. 

"Benim tüm Türk halkına çağrım şu" diyen Özdağ şöyle devam etti:

Bir konuda karar verin. Sığınmacıların kalmasını istiyor musunuz? Yılda 11 milyar dolar harcamak istiyor musunuz? 2011'den bu yana her Türk vatandaşının cebinden bin 800 - bin 900 dolar çıktı sığınmacılar için harcanan. Benim param bol, harcamalar devam etsin, Suriyeliler Afganlar kalsın, yenileri de kalsın diyorsanız huzur içinde Erdoğan'a verebilirsiniz. Hayır gitsin diyorsanız; onlar gidince kiralar düşsün, enflasyon, hayat pahalılığı azalsın, biz işimizi kaybetmeyelim diyorsanız, eşlerimiz çocuklarımız, annelerimiz sokağa çıktığında Türk kadınlarına cariye gözüyle bakan kitleler sokakları işgal etmesin diyorsanız o zaman Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğinizi verin ve söz 1 sene içerisinde hızlı ve hukuka uygun bir şekilde vatanlarına göndereceğiz. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU