Kâr oranı düşen Tesla'nın, hisse senedi fiyatları da düşüşte

Tesla'nın bu yılın ilk çeyreğindeki geliri, geçen yılın aynı döneminde elde ettiğinden daha düşük

(David Zalubowski/AP)

Tesla'nın satışları artırmak için araçlarının fiyatlarını düşürmesinin ardından şirketin kârında yılın ilk üç ayında keskin bir düşüş yaşandı.

Elektrikli araç üreticisinin hisse senedi fiyatları, 2023'ün ilk çeyreğine ilişkin mali raporun açıklanmasının ardından çarşamba günü yüzde 3'ten fazla düştü.

Şirketin yöneticisi Elon Musk çarşamba günü yaptığı açıklamada 2023'ün ilk çeyreğinde elde edilen gelirin, geçen yılın son çeyreğindeki 3,7 milyar dolardan 2,5 milyar dolara gerilediğini söyledi.

Tesla'nın bu yılın ilk çeyreğindeki geliri de 2022'nin ilk çeyreğinde elde ettiği 3,3 milyar dolardan daha düşük.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şirket, ABD'de tüm rakiplerinin toplamından daha fazla elektrikli otomobil satma rekorunu elinde tutarken, elektrikli araç pazarına giren General Motors, Ford Motor Company ve Volkswagen gibi firmalarla arasındaki rekabet gitgide artıyor.

Tesla, yerini korumak ve satışlarını artırmak için bu yıl araç modellerinde bir dizi fiyat indirimine gitti.

 

Birinci Çeyrek için Hissedar Güncellemesi → http://ir.tesla.com

Önemli Noktalar

Birinci çeyrekte Giga Berlin, haftada 5 bin adet Model Y üretme hızına ulaştı.

Cybertruck ekipmanlarının kurulumu birinci çeyrekte de devam ederken üretimin bu yıl içinde başlaması bekleniyor.

Birinci çeyrek tarihsel açıdan otomobil endüstrisinin en zorlu çeyreği olmasına rağmen geçen yılın aynı dönemine kıyasla, araç üretiminde yüzde 44 ve teslimatlarda da yüzde 36 büyüme elde ettik.

Giga Şanghay birkaç aydır başarıyla, neredeyse tam kapasite çalışıyor ve ana ihracat merkezimiz olmaya devam ediyor.

Depolanan enerji kullanımı önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 360 artarak 3,9 GWh'ye ulaştı ve bu şimdiye kadar ulaştığımız en yüksek seviye oldu.

Lathrop'taki Megafactory'de enerji deposu üretme kapasitesini hızla artırıyoruz.

FSD Beta'yla toplam 150 milyon milden (yaklaşık 241 milyon kilometre) fazla yol kat edildi.Tesla, ABD'nin eski otomobil üreticileriyle rekabet edebilmek için Model Y ve Model 3 araçlarından bazılarının fiyatlarını sadece bu yıl 6 kez düşürdü.

İlk çeyrekte araçların ortalama satış fiyatı 2022'nin son çeyreğine kıyasla yüzde 11 oranında düşerek yaklaşık 51 bin 400 dolardan 46 bin dolara geriledi. Fakat fiyat indirimleri, teslimatlara sadece yüzde 4'lük bir artışla yansıdı.

Şirket, raporunda 2023'ün ilk üç ayında 440 binin üzerinde araç ürettiğini ve 422 binin üzerinde araç teslim ettiğini belirtti.

Teslimatların 412 binden fazlası şirketin Model 3/Y araçlarına ve 10 bin 695'i de Model S/X araçlarına aitti.

Musk, üç aylık mali sonuçların konuşulduğu konferans görüşmesinde şöyle dedi: 

Daha düşük üretim hacmi ve daha yüksek marj yerine... daha yüksek hacim ve daha büyük bir araç filosu için çabalamanın, buradaki doğru seçim olduğu görüşünü benimsiyoruz.

Şirket, ürün fiyatlandırmasında daha fazla "değişim" beklediğini belirtti.

Elektrikli araç üreticisi, "Ürün fiyatlandırmamızın bir dizi faktöre bağlı olarak yukarı ya da aşağı doğru değişmeyi sürdürmesini bekliyoruz" diye ifade etti.

Tesla, "En yeni fabrikalarımızdaki gelişmiş üretim verimliliği ve daha düşük lojistik maliyetler de dahil, araçlarımızın maliyetlerinin düşüşün sürmesini bekliyoruz ve ayarlamaları yaparken faaliyet kaldıracına odaklanmaya devam ediyoruz" diye belirtti.

Şirket, uzun süredir ertelenen Cybertruck'ın bu yılın ilerleyen dönemlerinde Teksas'taki Gigafactory'de üretime başlamasının beklendiğini de raporunda ifade etti.

Musk, Cybertruck teslimatlarının 2023'ün üçüncü çeyreğinde yapılmasının beklendiğini söyledi.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU