Ukrayna cephesinde endişe: "Drone üstünlüğümüz yakında bitebilir"

"Üç ya da dört aya kadar kullanılmaz hale gelecekler"

Drone sistemleri savaşta hem Ukrayna hem de Rusya'ya önemli kaynak sağlamıştı (Reuters)

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian, Ukrayna cephesindeki drone operatörleriyle konuştu. Askerler, Ukrayna'nın savaştaki drone üstünlüğünü yakında kaybedebileceğini söyledi.

Kendisini Yaroslav olarak tanıtan asker, Çin merkezli teknoloji şirket DJI'ın drone'larını kullandıklarını ama Rusya'nın bu cihazları engelleyen sistemlerini her geçen gün geliştirdiğini belirtti.

31 yaşındaki drone operatörü, “Bu konuda ustalaştılar ve sinyalleri bozan özel sistemler üretiyorlar. Dolayısıyla bence üç ya da dört aya kadar DJI drone'ları kullanılmaz hale gelecek” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kendisini Maksim olarak tanıtan diğer askerse DJI Mavic 3 ve DJI Matrice 30T modellerini, özellikle Bahmut cephesinde sıkça kullandıklarını belirtti. Türkiye'de DJI Mavic 3 yaklaşık 54 bin TL'ye, DJI Matrice 30T ise yaklaşık 300 bin TL'ye satılıyor.

63. Mekanize Tugay'da görev yapan Maksim ve Yaroslav, Bahmut'a gönderilmeden önce Mıkolayiv de de savaştıklarını söyledi.

Maksim, Bahmut'taki bir Rus saldırısının yaklaşık 7 saat sürdüğünü belirterek, drone'larla avantajı ellerinde tutmaya çalıştıklarını ifade etti.

Drone operatörü olarak yerdeki çatışmanın vahşetini görüp yukarıdan bomba fırlatmanın korkunç bir deneyim olduğunu da belirten Yaroslav ise şunları söyledi: 

Film izlerken, insanları öldürdüğünüze bir şeyler hissetmeniz gerektiğini düşünürsünüz. Ama savaşta hiçbir duygu yoktur, sadece yapmanız gerekeni yaparsınız.

Guardian, DJI'ın drone'larının savaşta kullanılmasına tepki göstererek bunu geçen yıl hem Ukrayna hem de Rusya için yasakladığını ve bu ülkelere satış yapmadığını açıkladığını hatırlattı. Öte yandan haberde, özellikle Avrupa'dan ve ABD'den birçok bağışçının internet üzerinden DJI drone'larını alıp Ukrayna'ya destek için gönderdiği belirtildi.

Star Wars serisinde Luke Skywalker'ı canlandıran Mark Hamill de bu drone'lardan satın alıp Kiev'e göndermek için kampanya başlatmıştı.

Guardian'ın görüştüğü Yevhen de ellerinde drone'ların çok ömrünün kalmadığını söyledi. 38 yaşındaki asker, drone'ları aralıkta 3 kilometrelik bir alanda uçurabildiklerini ama bu mesafenin halihazırda 500 metreye düştüğünü belirtti. Drone operatörü, özellikle Rusya'nın yeni geliştirdiği cihazların drone'ların uçuşunu engellediğini ifade etti.

Yevhen, bu nedenle daha uzun mesafe uçuş yapabilen ve bomba taşıması amacıyla kolay modifiye edilecek modelleri araştırdıklarını belirtti. Ukrayna, 2021'de Leleka-100 model drone'lardan satın almıştı. 100 kilometreye kadar uçuş yapabilen bu kamikaze drone'ların savaşta ne kadar etkili olduğuysa henüz bilinmiyor.
 


ABD Donanma Analizi Merkezi'nden (US Center for Naval Analyses) drone uzmanı Samuel Bendett de "Bu sadece ordular arasında değil, aynı zamanda kendi teknoloji cephaneliklerine sahip gönüllüler arasında da bir teknoloji yarışı" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen yıl 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşta Bayraktar TB2 drone'ları da popüler hale gelmişti.  

Bayraktar TB2, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın baş teknoloji sorumlusu olduğu Baykar Teknoloji tarafından üretiliyor.

Ukrayna'da da halk, TB2 için şarkı yazarken Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Kiev Hayvanat Bahçesi'nde savaş sırasında doğan bir lemura "Bayraktar" isminin verildiğini duyurmuştu.


Independent Türkçe, Guardian, CNN

DAHA FAZLA HABER OKU