Bir gemi, 160 göçmen ve denizde 15 gün...

İtalya'nın Lampedusa adası yakınında bekleyen İspanyol STK Proactiva Open Arms'ın gemisinden dün geceden bu yana 13 düzensiz göçmen tahliye edildi

Fotoğraf: AP

İtalya'daki Lampedusa Adası Avrupa’ya gitmek isteyen binlerce insanın, ayak basamadan Akdeniz’in sularına gömüldüğü yer.

Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Lampedusa Adası, Kuzey Afrika'ya yakın bir noktada. 

Bir zamanlar köle ticaretinin merkezi olan ada son yıllarda göçmen dramına sahne oluyor.

Ada yine göçmenler ile gündemde.

Adanın yakınlarındaki limana yanaşmak için 15 gündür bekleyişini sürdüren Proactiva Open Arms gemisi ay başında Akdeniz'de üç farklı grup halinde 160 düzensiz göçmeni kurtarmış ve güvenli liman olarak İtalya ve Malta’ya yanaşmak istemişti.

Ancak her iki ülke de bu talebe olumsuz yanıt verdi.

Gemiden dün geceden bu yana 13 göçmen tahliye edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Open Arms İtalya Sorumlusu Riccardo Gatti, Lazio Bölge İdare Mahkemesinin (TAR) önceki gün Open Arms’ın İtalyan kara sularına giriş yasağını askıya almasının ardından güvertesindeki 147 düzensiz göçmenle dün Lampedusa’ya yaklaşan gemilerinden son tahliye edilenlere dair AA muhabirine bilgi verdi. 

İtalya İçişleri Bakanlığının izin vermemesi sebebiyle liman dışında bekleyen gemilerindeki göçmenlere ilişkin Gatti, "Gemide şu an 134 göçmen var. Dün akşamdan bu sabaha önce 9, sonra 4 kişi daha olmak üzere 13 kişi tahliye edildi." dedi. 

Gatti, güvertede kalan 134 kişiden 29’unun çocuk olduğunu ve bunlardan sadece 1’inin yanında ebeveyninin bulunduğunu belirtti. 

Bu arada Open Arms'ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda da güvertedeki göçmenlerle denizde 15'inci günün geride kaldığına dikkat çekilerek, bütün göçmenlerin bir an önce tahliye edilmesi gerektiği, insanlığın bunu gerektirdiği ifade edildi. 

İtalyan basınında yer alan haberlerde de geminin limana yanaşıp göçmenleri indirmesi için Agrigento Valiliğinin İçişleri Bakanlığından gelecek talimatları beklediği ancak Agrigento Başsavcılığının TAR’ın kararının uygulanmadığına dair tespitte bulunması üzerine konuya müdahale edebileceği kaydedildi.

Avrupa ülkelerine çağrıda bulunan ve bu sürede Akdeniz’de bekleyişini sürdüren Open Arms gemisine, geçen hafta ABD’li aktör Richard Gere bizzat giderek destek vermişti.

Gere’ın bu desteği Salvini’nin tepkisini çekmiş, İtalyan politikacı, Gere’a yönelik "Göçmenleri özel uçağınla ABD’deki villalarına  götür." demişti. 


Bu sırada 13 düzensiz göçmen acil tıbbi müdahale gereksinimi sebebiyle Open Arms’tan tahliye edilmiş, gemideki göçmen sayısı 147’ye düşmüştü. 

Akdeniz’de deniz ve hava koşullarının dün itibarıyla kötüleşmesi sebebiyle gemi acil durum çağrısı verirken, Lazio Bölge İdare Mahkemesi İtalya İçişleri Bakanlığının kara sularına giriş yasağının yürütmesini durdurmuştu. 

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU