Mülteci çocukken kendisine bisiklet hediye eden kamp görevlisiyle 24 yıl sonra bir araya geldi

Iraklı genç kadın “Tek isteğim bu kişinin adını öğrenmek” diyordu. Twitter’dan yaptığı çağrının üzerinden iki gün geçmeden büyük buluşma gerçekleşti

Iraklı genç kadın buluşma sevincini de sosyal medyadan paylaştı (Twitter)

Hollanda’da ufak bir çocukken kaldığı mülteci kampında kendisine bisiklet hediye eden görevliyi arayan Iraklı genç kadının Twitter’dan yaptığı çağrı sonuç verdi.

Mivan Babakar, 1990’larda Hollanda’nın Zwolle şehri yakınlarındaki kampta 5 yıl yaşamıştı.

Şimdilerde hayatına Londra’da devam eden 29 yaşındaki Babakar, pazartesi günü “gönlünden kopan bir iyilik yaparak kendisine bisiklet alan cömert adamın” fotoğrafını Twitter’da paylaştı.

Twitter kullanıcılarına seslenen Babakar, “Beş yaşında kalbim neşeyle doldurmuştu. Tek isteğim bu kişinin adını öğrenmek. Yardım eder misiniz?” diye sordu.

Genç kadının iletisi binlerce kez paylaşıldı ve çok sayıda kullanıcı Babakar’ın tweet’iyle ilgili farkındalık yaratmak için yardım talebinde bulundu.

 

 

Bir kullanıcı, “RT yaptım çünkü internet bu iş için var” diye yazdı.

Başka bir kişiyse, “Babam o sıralar birçok mülteci kampında çalışmıştı ancak maalesef ki artık oralarda değil. Elbette bunu RT edeceğim. Umarım bu kişiyi tanıyan birileri çıkar” ifadelerini kullandı.

Paylaşıma gelen bir diğer yorumda da “Bağlantıya geçebiliyorsanız lütfen haber verin. Böyle hikayeler insanlığa dair umut veriyor. Hele de bu zamanda, bu çağda” sözleri yer aldı.

“İyiliğin her yerde var olduğunu öğretti”

Twitter’da bu kişiyi bulması halinde ne yapacağı sorulan Babakar, “Samimiyetle söylüyorum, hüngür hüngür ağlayacağım (…) O sıralar hayatımızda çok zorluk vardı ve böylesi cömert bir davranış, şartlar ne kadar korkunç görünürse görünsün bana iyiliğin her yerde var olduğunu öğretti” yanıtını verdi.

 

Doğum günü.jpg
Babakar 5 yaşındaki fotoğrafını da paylaştı (Twitter)

 

Bisikleti almadan önce kampta 5. doğum gününde çekilen bir fotoğrafı da paylaşan Babakar, “Bu kız ha bugün ha yarın kendisine o inanılmaz bisikletin geleceğini bile bilmiyordu” sözlerini yazdı.

Paylaşımı sonrası Hollandalı yerel medya kuruluşu De Stentor’a konuşan Babakar, kamp görevlisini bulmanın kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlatırken şunları söyledi:

Kendisine hediye verilen biri değildim. Bizler mülteciydik (…) Gönlünden kopan bir iyilik yaptı. Kampta çalışan bu kişi bana büyük, parlak ve kırmızı bir bisiklet getirdi. Hayatım boyunca hiç bu kadar muhteşem bir şey almadım.

“Hiç teşekkür etme şansım olmadı” diyen Babakar ayrıca, bu kişinin mülteci kampından ayrılmalarından sonra Noel’i birlikte geçirmek için ailesiyle birlikte kendi evine davet ettiğini de söyledi.

Babakar, BBC’ye yaptığı açıklamadaysa şöyle konuştu:

Elimizde bazı ipuçları var. Onu tanıyor olabileceğini söyleyenler çıktı. Onunla tanışmak ve bizzat teşekkür etmek istiyorum (…) Onu bulmak benim için çok önemli. Ne zaman umutsuz dönemlerden geçsem hep o günlere geri gider ve bize karşı cömertliğini anımsarım (…) İyilikler insanları şekillendirebiliyor. Umarım ben de aynısını başkaları için yapabilirim.

Ancak bu sözlerin üzerinden çok geçmeden büyük buluşma gerçekleşti. Twitter’dan yaptığı çağrının üzerinden 36 saat geçmişken kampta o görevliyle birlikte çalışan Sandra adlı bir kadının irtibata geçtiğini söyleyen Babakar, Almanya’da gerçekleşen buluşmaya gidiş anını ve beklenen görüşmeyi de Twitter’dan aktardı.

Kamp görevlisiyle yan yana fotoğrafını paylaşan genç kadın şu sözleri paylaştı:

Bu, Egbert. 1990’lardan bu yana mültecilere yardım ediyor. Beni gördüğüne çok sevindi. Güçlü ve cesur bir kadın olduğum için gurur duyuyor (…) Ben küçükken isteğinin de bu olduğunu söyledi. Orkide yetiştiriyor. Güzel bir ailesi var. Hiç ayrılmamışız gibi hissettiğini anlattı.

The Independent’tan da yararlanılmıştır

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU