Tüpraş'dan tepkilere yanıt: Genel müdürlüğün İstanbul'a taşınması kararı siyasi değil

Tüpraş, İzmit Rafinerisi'nde bulunan genel müdürlüğünün İstanbul'a taşınması kararının, mesnetsiz siyasi iddialara bağlanmaya çalışılmasının hiçbir temeli olmadığını bildirdi

Fotoğraf: AA

Merkezi Kocaeli'de bulunan Tüpraş'ın İstanbul'a taşınacağı yönünde çıkan haberler, iş ve siyaset dünyasından tepki gördü.

Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası tarafından yapılan ortak açıklamada Tüpraş Genel Müdürlüğü'nün taşınması halinde büyük riskler taşıyan Kocaeli'nin maddi-manevi kayıpları olacağı belirtildi.

Konu hakkında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ise "Hiçbir yere gidemezler" dedi.

Konuyla ilgili Tüpraş'tan açıklama geldi. 

Tüpraş'tan yapılan açıklamada, genel müdürlüğün taşınması sürecine ilişkin son günlerde basın ve sosyal medya üzerinden yanıltıcı ve gerçek dışı haberler yayıldığı belirtildi.

Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi olarak, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de 'sanayinin kalbi' Kocaeli'ye, rafinerileri bulunan şehirlere ve ülkeye yatırımlar ile katkıların sürdürüleceği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Artan rekabet ortamında müşteri ve iş ortaklarımızla daha yakın iletişimde olmak, sürekli artan uluslararası ticaret hacmimiz ve finansal işlemlerimizi piyasalara daha yakın konumlanarak geliştirmek, aynı zamanda planladığımız yeni yatırımlarımız için alan sıkıntısı bulunan İzmit Rafinerimizde sahaları daha emniyetli ve optimum kullanabilmek için Tüpraş Genel Müdürlüğünü, İstanbul'a taşımak üzere planlı bir çalışma yürütmekteyiz. Bu süreç yaklaşık üç yıla yayılan bir dönem içerisinde planlanmış, fizibilite çalışmaları gerçekleştirilmiş ve bugüne gelinmiştir. Şirketimiz genel müdürlüğünün İstanbul'a taşınması rafinaj faaliyetlerimizin odağını değiştirmeyeceğinden vergi dairemizin değiştirilmesi de düşünülmemektedir. Hal böyleyken, taşınma sürecimizin birtakım mesnetsiz siyasi iddialara bağlanmaya çalışılmasının hiçbir temeli yoktur.

Tüpraş'ın İzmit'in yanı sıra İzmir, Kırıkkale ve Batman'da da rafinerileri bulunuyor. 

Şirketin İstanbul'a geçişiyle birlikte mevcudiyetini 5 kente taşımış olacak.

Kocaeli'nde ise Tüpraş yönetimi ve merkezinin İstanbul’a taşınması ile ilgili eleştiriler yoğunlaşıyor. 

Kurumların bağlı bulunduğu vergi dairelerinin şirket merkezinin bulunduğu yer olarak tanımlanmasının Kocaeli için ekonomik anlamda bir oluşturacağı düşünülüyor.

Kocaeli’nin devlet hazinesine yaptığı katkı 80 milyar TL civarında.

Bu toplam vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor, kent İstanbul'un ardından ikinci sırada yer alıyor. 

Bu oranın sağlanmasında Tüpraş'ın katkısı büyük. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öyle ki; 2016 yılında Kocaeli’nde toplam vergilerin neredeyse yüzde 85’ini Tüpraş sağlıyor. 

Kimi uzmanlar Tüpraş'ın merkezini İstanbul’a taşıması sonrası Kocaeli’nin vergi kaybının 70 milyar lira olacağını tahmin ediyor. 

Durumun Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesini de olumsuz etkileyebileceği yorumları yapılıyor.

Türkiye'nin lider sanayi kuruluşu konumunda olan Tüpraş, 2018 yılında 3,7 milyar lira net kar elde etmişti.

Tüpraş Türkiye'deki en büyük 500 firma arasında ilk sırada, petrokimya sektöründe ise dünyanın en büyük ilk 10 firmasından biri olarak kabul ediliyor.

58 yıldır vergisini Kocaeli’ ye yatıran şirket genel merkezini İstanbul’a taşıma kararını yaklaşık iki ay önce almış, kurum, genel merkez biriminde çalışan 450 personele kararı tebliğ etmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU